С автобуси, автомобили и трактори земеделските производители от Еврос и Флорина до Крит пристигнаха в Атина за насрочения за днес протест на площад "Синтагма".
Исканията на протестиращите са мерки за подкрепа заради увеличените производствени разходи, възстановяване на загубените доходи и намеса за справяне с овчата шарка, предаде кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
"Митингът в Атина е продължение на блокадите. След срещата с премиера проблемите не бяха решени", каза президентът на Панелинския комитет на блокадите Ризос Марудас.
На въпрос защо са избрали да се мобилизират в столицата, той отговори:
"Искахме да дойдем тук, където бие сърцето на Гърция, за да покажем, че продуктите, които произвеждаме евтино, достигат до потребителите на много висока цена. Борим се да има евтини продукти на гръцката трапеза".
Плановете след митинга
"Нашият план след митинга включва да пренощуваме на площад "Синтагма" и по обяд в събота ще започнем завръщането си, винаги в постоянна консултация и сътрудничество с полицията. Нашето намерение не е да затваряме нито един път, нито да блокираме нито един район. Следваме инструкциите на властите и всяко регулиране на движението се отнася изключително до гръцката полиция", заяви Марудас.
След завръщането си по места ще бъде направена първа оценка на мобилизацията. Веднага след това ще бъде обявено ново общонационално събрание, което да реши следващите стъпки и дали ще има нови протести.
Ограничения на движението в центъра на Атина
В центъра на Атина са в сила временни ограничения на движението заради протеста на фермерите. Мерките се прилагат поетапно и локално според струпванията и пътната обстановка.
Шофьорите се призовават да бъдат внимателни и по възможност да избягват центъра на града.
Земеделските производители ще останат в Атина до утре следобед.
Дженифър Лопес е щастлива в новото си Барби жилище
Дори промени в методологията на проучванията не помогнаха на падащия рейтинг на Путин
Кабинетът освободи Хасан Адемов от Надзорния съвет на НОИ
Уникално: Отглеждат гълъби в мазе в столичния кв. "Разсадника"
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС
Има ли извънземни на екзопланетата K2-18b? Учени я сканираха за сигнали
Костов: За мен демократичната общност има вече кандидат за президент в лицето на Гюров
Райският газ и „кристалите“ остават проблем сред младите
В ресторантите в Гърция стана скъпо - туристи избират уличната храна и супермаркетите
Руският химн отново прозвуча на европейски шампионат във Варна, украинка си запуши ушите
Путин превърна борбата със стареенето в държавен проект за 26 милиарда долара
Европейските индекси търсят посоката, докато инвеститорите анализират думите на Тръмп
Печалбата на банките у нас расте с 600 хил. евро до 677 млн. евро в края на април
Експерт: Ебола върлува в Африка след спирането на програмата USAID
Тръмп очерта условия за решаването на кризата в Близкия изток и се готви за решение