Убиецът на бившия министър-председател на Япония Шиндзо Абе беше осъден на доживотен затвор.
Присъдата му стана факт три години и половина, след като фатално застреля бившия лидер по време на предизборен митинг в град Нара през 2022 година.
Обвиняемият Тецуя Ямагами се призна за виновен още в началото на процеса миналата година, но въпросът какво наказание заслужава дълбоко раздели общественото мнение в Япония. Докато мнозина го смятат за хладнокръвен убиец, други изпитват съчувствие заради трудното му детство и семейна история, предаде Би Би Си (BBC).
Присъдата и общественото разделение
Прокурорите заявиха, че Ямагами заслужава доживотен затвор заради тежестта на деянието. Убийството на Абе шокира страната, в която престъпленията с огнестрелни оръжия са изключително редки.
В търсене на по-леко наказание защитата на Ямагами аргументира, че той е жертва на религиозна злоупотреба. Според адвокатите му, майка му е разорила семейството заради своята всеотдайност към Църква на обединението, а това е породило дълбока омраза у сина ѝ.
Религиозният мотив и връзката с Абе
Майката на Ямагами е дарила на църквата застраховката живот на покойния му баща и други активи на стойност около 100 милиона йени, което довело до финансовия крах на семейството. Ямагами признал, че е изпитал силно негодувание към Абе, след като осъзнал връзките на бившия министър-председател с религиозната организация.
По време на процеса той обяснил, че първоначално е планирал да нападне ръководители на църквата, а не самия Абе, но променил намеренията си, след като видял видеообръщение на политика на събитие, свързано с организацията през 2021 година.
Шокът за обществото и политическите последици
На деня на произнасяне на присъдата близо 700 души се наредиха на опашка пред окръжния съд в Нара, за да присъстват на заседанието. Убийството на най-разпознаваемата обществена фигура в Япония по онова време – Абе остава най-дълго управлявалият министър-председател в историята на страната – предизвика вълна от разследвания.
Фокусът падна върху практиките на Църквата на обединението, включително събирането на финансово разоряващи дарения, както и върху връзките ѝ с политици от управляващата Либералнодемократическа партия, което доведе до оставките на няколко министри.
Личната трагедия на семейство Абе
Журналистът Ейто Сузуки, който е отразявал почти всички съдебни заседания, разказва, че Ямагами и семейството му изглеждали потънали в отчаяние през целия процес. Според него обвиняемият излъчвал умора от света и примирение.
По време на емоционално изявление в съда вдовицата Акие Абе заяви, че болката от загубата на съпруга ѝ никога няма да отшуми.
Църквата на обединението, основана в Южна Корея, навлиза в Япония през 60-те години на миналия век и изгражда тесни връзки с политици, за да разшири влиянието си.
Дядото на Абе, Нобусуке Киши, също бивш министър-председател, е бил смятан за близък до организацията заради твърдата ѝ антикомунистическа позиция.
Снимка: Reuters
Възможен ли е директен сблъсък Иран - НАТО?
Знаци, че вселената ви среща с правилните хора
Нов подход разглежда синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност в 3 невробиологични подтипа
Министър Околийски обсъди с Българския хелзинкски комитет модернизацията на психиатричната помощ
Как броят на децата влияе на продължителността на живота?
Остър апендицит при деца – атипичното му протичане може да забави диагнозата
Амбициозен план за спасяване на света от наводнения
Разработиха лечение, което възстановява сърцето след инфаркт
Голям метеорит се разпадна над Европа
Скритата технология, която може да отключи безкрайната енергия
ООН предупреди за тежки екологични последици от ударите по петролни съоръжения в Близкия изток
Драматичният театър във Варна става на 105 години на 12 март
Фон дер Лайен: Не можем да решим всеки проблем по света
Таланти на Черно море с победа в Елитната до 15 години
Между 5 и 15 евроцента поскъпване на горивото заради конфликта в Близкия Изток
Н. Рангелов: Африка е бъдещето на суровинния пазар
Тръмп: Войната в Иран е към края си
ЕС ще предложи фонд за инфраструктура, за да стимулира прехода към зелена енергия
Путин: Енергийната криза дойде, но сме готови да работим с Европа