Сръбската разследваща журналистическа мрежа "Крик" разпространи аудиозапис от разговора между Стан Милър, генерален мениджър на United Group, и Владимир Лучич, директор на "Телеком Сърбия". Лучич се счита за много близък сътрудник на президента Александър Вучич.
В този разговор Лучич казва на Милър, че президентът на Сърбия е поискал да бъде сменена една от ключовите фигури в United Media - Александра Суботич. Тя ръководи независимите медии в Сърбия - телевизия N1, Nova S, както и новинарските издания "Данас" и "Радар", пояснява "Крик".
Милър обяснява на Лучич, че преди да смени Суботич, първо трябва да отслаби компанията, която ръководи. "Трябва да направя тази компания много малка в Сърбия", казва той.
"Разбирам, че президентът ви се обади и е много разстроен, и мога да го разбера, но трябва да намеря начин да го направя бързо и ефективно", казва буквално Стан Милър на Лучич в разговор, проведен в средата на този месец.
Уволнението на Суботич
Милър пое управлението на United Group преди два месеца, а "проблемът", който трябвало да реши, е Александра Суботич - жена, която ръководи една от компаниите от тази група, United Media, и под чието ръководство са няколко медии, които отразяват критично правителството в Сърбия. Изглежда, че телевизия N1 е най-големият трън в очите на президента на Сърбия.
"Когато обещая нещо, го изпълнявам. Аз си държа на думата", казва още Милър на Лучич и пояснява: "Проблемът е, че твърде много неща се случват твърде бързо на много фронтове, включително това нещо в Сърбия. (…) Не мога да уволня Александра днес, както говорихме, нали? Трябва да направя тази компания много малка в Сърбия, ако разбирате какво имам предвид. Да я отделя… Това отнема време и за това се споразумяхме".
Лучич съобщава на Милър, че сръбският президент Александър Вучич вече е обсъдил уволнението на Суботич с човека, който е над него в корпоративната йерархия - Никос Статопулос, президентът на BC Partners, инвестиционният фонд, който е мажоритарен собственик на United Group.
"И така, президентът помоли Никос бързо да смени само Александра Суботич, а не директорите на когото и да било в N1 или Nova S. Той беше наясно, че сега е трудно да се смени директорът на когото и да било без реорганизация", казва Лучич, цитиран от БГНЕС.
"Никос е мой приятел. Познавам го отдавна. Но в крайна сметка аз управлявам една шибана компания. И обичам Никос. Той ми е много скъп. Добър приятел. Познавам семейството, всичко. Но, от друга страна, трябва да довърша нещата. И ще ги довърша възможно най-скоро, Владо", казва Милър и уверява Лучич в своята лоялност.
"Помниш, когато си стиснахме ръцете, нали? Сега сме заедно. Когато те срещнах в първия ден, станахме приятели. Не е нужно да прекараш сто години с някого, за да станеш приятел. Вярвам ти на сто процента", казва той на Лучич.
Освен замяната на Суботич, която е централната тема на разговора, те коментират и портала за пазаруване Shoppster, който е собственост на United Group и който "Телеком Сърбия" очевидно възнамерява да купи. "Има още нещо, което трябва да те попитам. Относно придобиването на Shoppster и другите неща, за които говорихме. Толкова съм зает. Можеш ли да го отложиш за една седмица?", пита Милър Лучич.
"Ще летя до Сърбия и ще го довършим. А след това ще обядваме хубаво в клуба, както миналия път", казва в края на разговора Милър.
Снимка: Reuters
Доматът влиза на 0,95 цента, в магазина - 4,50€ и е с 3 пъти завишени норми на пестициди
Втори фал старт на делото за опит за изнасилване и подбудителство към убийство срещу Божков
Вода в ухото след къпане – кога е проблем?
Кои храни естествено намаляват апетита?
Първите 28 дни след раждането – бебе, мама и татко
Болестта на Бехтерев и нейното невидимо начало
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
ГЕРБ при Йотова: Ние не можем да си позволим перманентен курс на задлъжняване
Остават два дни до първите квалификации от Световната купа в ДКС Варна
Вдъхновено от визита във Варна: Шведско училище сервира български гозби
Как се готвят българските командоси?
Шефът на НАТО: Европейците чуха посланието
С близо 16% повече пътници са преминали през летищата в Бургас и Варна през зимата
ГЕРБ-СДС обещаха подкрепа в управлението за тежки решения с реформаторски профил
Липсата на яснота около Ормузкия проток оцвети в червено азиатските индекси
Приходите и печалбата на Rheinmetall изостават от пазарните прогнози
преди 8 месеца