От днес гробът на папа Франциск в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим е отворен за посещение. Всички погледи вече са насочени към конклава, тайната среща на кардиналите, която ще се състои в рамките на няколко дни, за да избере нов глава на католическата църква, предаде АФП.
Наред със световни лидери и управляващи монарси, около 400 000 души се събраха за поклонението пред тленните останки на аржентинския папа във Ватикана и погребението му в Рим. Тълпите бяха свидетелство за популярността на Франциск, енергичен реформатор, който се застъпваше за най-бедните и уязвими.
Мнозина от опечалените по покойния папа, който почина на 21 април на 88-годишна възраст, изразиха тревога за това кой ще го наследи.
Кой ще наследи папа Франциск
"В крайна сметка той превърна Църквата в нещо по-нормално, по-човешко. Притеснявам се за това, което предстои", каза 48-годишната Ромина Качаторе, аржентинска преводачка, живееща в Италия.
На 28 април сутринта, в 9:00 часа българско време, кардиналите ще проведат петата си обща среща след смъртта на папата, на която се очаква да обявят датата за конклава. Провеждано зад затворени врати в Сикстинската капела с фреските, избирането на папа е обект на обществен интерес от векове.
Кардиналите-избиратели ще гласуват по четири пъти на ден, докато един кандидат не получи две трети от гласовете, а резултатът ще бъде обявен пред очакващия свят чрез изгаряне на хартия, от която се издига бял дим.
Кардинал Жан-Клод Холерих от Люксембург заяви миналата седмица, че очаква конклавът да се състои на 5 или 6 май – малко след деветдневния папски траур, който приключва на 4 май. Германският кардинал Райнхард Маркс коментира пред репортери, че конклавът ще продължи само "няколко дни".
Погребението на Франциск се състоя на площад "Свети Петър" под ярко пролетно слънце, като събитието беше смесица от тържествена церемония и изблик на емоции за първия латиноамерикански папа на Църквата.
Очакват се още по-големи тълпи на 27 април, когато публиката ще може да посети неговия прост мраморен гроб в базиликата „Санта Мария Маджоре“, любимата му църква в Рим.
Франциск беше погребан в ниша на църквата, като стана първият папа от повече от век, погребан извън Ватикана. В проповедта си на погребението кардинал Джовани Батиста Ре подчерта защитата на мигрантите от страна на йезуита, неуморните му призиви за мир и вярата, че Църквата е "дом за всички", припомня БГНЕС.
Мнозина от скърбящите изразиха надежда, че следващият папа ще последва неговия пример в момент на широко разпространени глобални конфликти и нарастващ десен популизъм.
На погребението присъстваха над 220 от 252-мата кардинали на Църквата, които ще се съберат отново на 27 април следобед в "Санта Мария Маджоре", за да почетат паметта на Франциск пред гроба му. В 10:30 ч. българско време в базиликата "Свети Петър" ще се състои литургия, водена от Пиетро Паролин, който беше държавен секретар при Франциск и е сред фаворитите за следващ папа.
Близо ли са Вашингтон и Техеран до сключване на споразумение?
Дуа Липа се омъжи за Калъм Търнър на тайна церемония в Лондон
СЗО: Петима души са се възстановили от новия щам на ебола
Николай Найденов: Има сигнал срещу апелативния прокурор на Пловдив за злоупотреба с власт и натиск
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Доверието към Радев е като към наета фирма - интересът към "работниците" е вторичен
Какво представлява "швейцарското правило", по което от 1 юли ще бъдат осъвременени пенсиите
Български град е сред най-древните в света
Българи с имоти в Гърция могат да получат до 36 000 евро за ремонт по нова държавна програма
Изненадващо проучване: най-зеленомислещите богати замърсяват най-много
Иранските ракетни арсенали чакат под земята да бъдат отново изровени
Дроновете на Украйна предефинират военната стратегия на Германия
Великобритания търси как да привлече 1 млн. младежи, които нито учат, нито работят
Дипломатите на Доналд Тръмп не са единствената опция за преговорите за мир