Шенген не работи, заяви австрийският канцлер Карл Нехамер в телевизионно интервю и обясни защо Австрия е спряла България и Румъния за пълноправно влизане в пространството. Той отбеляза австрийското вето като един от успехите на своето правителство в контекста на промяната в общата политика за опазване на външните граници на Евросъюза.
"С нашето "не" за влизането на България и Румъния в Шенген направихме много важен принос, като "бръкнахме в раната", а именно във факта, че Шенген в момента не функционира, тъй като 11 от 17-те държави членки на Шенген извършват вътрешнограничен контрол", коментира той.
"И още един важен аспект - мислим в посока към решаване на проблемите. България и Румъния получиха пилотни проекти от Европейската комисия, тя ги и финансира, за да бъдат укрепени външните граници на Съюза. Трябва да действаме и да се борим срещу нелегалната миграция. Оттогава има напредък в Пакта за убежище и миграция и ние успяхме да поставим отново на дневен ред темата за миграцията и да направим видим въпроса с опазването на външната граница на Европейския съюз", подчерта Нехамер.
Снимка: БГНЕС
Китай затяга хватката: Путин все по-зависим от Пекин
Ракетите Patriot за Украйна няма да променят войната тази година, но могат да решат бъдещето ѝ
Скелет на тиранозавър рекс беше продаден за рекордните 50,1 млн. долара на търг
Скарлатина - ще я познаете по "ягодовия език"
Как се проявява дефицитът на витамини в тялото?
Могат ли жегите да влошат ерекцията?
Великобритания започва клинични изпитвания на ваксина срещу ебола
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Показаха „змийско яйце“, открито на Калиакра
Шампионка в плуването пожелава успех на участниците в Галата – Варна от Щатите
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
Данните за инфлацията и акциите на производители на чипове насърчиха Wall Street
П. Стойкова: Жилищният пазар е в период на корекция, не предстои срив
Богати и бедни икономики играят футбол, но накрая винаги печели FIFA
Зелените политики на Тръмп са довели до забавянето или отмяната на проекти за 83 млрд. долара