Основателят на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин се съгласи да прекрати бунта, след като беларуският президент Александър Лукашенко проведе разговори с него. Няколко минути по-късно Telegram профил, свързан с "Вагнер", излъчи аудиосъобщение на Пригожин, в което потвърди за договорката и заяви, че колоните на "Вагнер" потеглят обратно.
"Пригожин прие предложението на Лукашенко да спре движението на "Вагнер" на руска територия и на по-нататъшни стъпки за деескалация на напрежението", заяви "Россия 24", цитирайки пресслужбата на Лукашенко. Според медията разговорът е бил съгласуван с руския президент Владимир Путин.
"Осъзнавайки цялата отговорност за това, че от една от страните ще се пролее руска кръв, ние разгръщаме нашите колони и тръгваме в обратна посока към полевите лагери според плана", заяви Пригожин, цитиран от беларуската агенция Smartpress.
"На 23 юни отидохме на марш на справедливостта. Ние стигнахме на 200 км от Москва. За това време не проляхме нито капка кръв на нашите бойци. Сега настъпи момента, в който може да се пролее кръв. Разбирам отговорността на това да се пролее руска кръв от някоя от страните. Разпускаме колоните си и тръгваме в обратна посока в полевите лагери, съгласно плана", каза Пригожин на съмишлениците си.
По-рано Пригожин обвини руското военно ръководство в обстрел на лагера на "Вагнер", а по-късно заяви, че 25 хиляди души ще "разберат защо в страната се случва беззаконие". Образувано е наказателно дело срещу Пригожин за организиране на бунт. Путин нарече действията на ЧВК "Вагнер" "предателство и удар в гърба."
Снимка: БГНЕС
Защо ВМС на САЩ вече нямат фрегати?
5 летни идеи, с които ще обновите връзката си
САЩ може да постигне споразумение с Иран за Ормузкия проток до 5 август
Пожарът в Пловдивско се разгоря отново
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Европейските акции достигнаха нови рекорди във вторник
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank
25 американски щата оспорват в съда последните мита на Тръмп