Османи: Българите да откриват клубове в РСМ, без да обиждат и провокират с избраните имена

Според него българската общност трябва да се учи от опита, който вече има в Северна Македония

28.03.2023 | 16:04 Редактор: Петя Кръстева
Османи: Българите да откриват клубове в РСМ, без да обиждат и провокират с избраните имена

"С българската общност в Северна Македония трябва да има постоянна комуникация, за да им се обясни, че акцията с откриване на клубове с провокативни имена навреди най-много на тях, на техните усилия да бъдат интегрирани в обществото. Ние имаме интерес българската общност да се чувства добре в своята държава - в Република Северна Македония”, каза на пресконференция по време на заседанието на Адриатическата харта в Скопие министърът на външните работи на РСМ Буяр Османи.

Уточнявайки, че е представител на втората по големина етническа общност в Северна Македония, Османи посочи, че по отношение на интегрирането на общностите "в една функционална мултиетническа демокрация", българската общност трябва да се учи от опита, който вече има в Северна Македония, "че само увеличавайки доверието на гражданите и останалите общности  - българите ще могат да бъдат равноправни”. 

"Надявам се, че осъществявайки редовна комуникация, българската общност ще може да се сдружава и открива клубове по начин, по който останалите граждани няма да се чувстват обидени и провокирани. Мисля, че част от тях бяха жертви на нечии недобронамерени цели, мисля, че ще осъществим редовна комуникация, в която да стане ясно, че в тази държава, както в никоя друга, могат да се осъществяват и колективни права”, посочи Османи, цитиран от БТА.

В отговор на журналистически въпрос по случая с пребития секретар на клуба "Цар Борис Трети" в Охрид Християн Пендиков, Османи каза, че не знае дали и кога Пендиков ще се върне в Северна Македония, където тече дело срещу осъществилия побоя, но посочи, че за него реакцията на България на случилото не е била симетрична, "обвинявайки държавата за системна дискриминация". 

Османи отново повтори, че е отишъл в София, за да покаже загриженост към гражданин на Северна Македония и да покаже, че "като държава Северна Македония не  подкрепя подобни нападения особено когато са по етнически причини”, но да покаже и на ЕС, че това не е политика на държавата. 

Снимка: БГНЕС