Гешев положи венци в лагера "Аушвиц" в памет на милионите жертви на Холокоста

Той подчерта, че България е успяла да спаси представителите на еврейската общност у нас през Втората световна война

08.11.2022 | 11:20 Редактор: Вяра Димова
Гешев положи венци в лагера

Главният прокурор Иван Гешев взе участие в церемонията в памет на жертвите на Холокоста по повод 84-та годишнина от „Кристалната нощ”, която се проведе в лагера "Аушвиц" в Полша. Гостите преминаха през главния вход на лагера - емблематичната за мястото порта с надпис „Arbeit Macht Frei“. Представители на делегациите от различни държави положиха венци на Черната стена. 

Иван Гешев поднесе венци от името на Република България и от името на българската прокуратура. Той подчерта, че в исторически план България е положила усилия и е успяла да спаси представителите на еврейската общност у нас през Втората световна война. „Загубените милиони животи трябва да бъдат урок за всички нас. Историята трябва да се помни, за да не се повтарят грешките от нея”, заяви главният прокурор.

В своето изказване председателят на Европейската еврейска асоциация равин Менахем Марголин каза: „Всеки човек трябва да посети "Аушвиц". Едно от най-ужасните места на света, но и едно от най-важните за хората. Заради самите хора. Тук са убити милиони заради омразата. Нашата цел е никога да не допускаме това да се повтаря. Всички ние имаме огромна сила и тя е в нас самите, да не позволим това.”

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола призова никога да не се мълчи за ужасите, които са се случили на това място, за да не бъде допускано подобно нещо да се случва отново.

Гостите на церемонията потвърдиха категоричния си ангажимент за противодействие на антисемитизма, расизма и други форми на нетолерантност в съвременните общества.

Вторият ден от работното посещение на главния прокурор Иван Гешев в Република Полша продължава с негово участие в Международна конференция в град Краков. Акцент във форума ще е сътрудничеството между европейските държави по въпросите на сигурността и предотвратяването на прояви на омраза, базирани на етническа и религиозна нетърпимост.