Радиоактивен прах се разнася в атмосферата на целия свят още от лятото на 1945 година. Тогава започват първите опити с ядрени оръжия. До 2017 година на различни места по света са детонирани над 2100 ядрени оръжия.
Само две от бомбите са използвани в реални бойни действия – срещу японските градове Хирошима и Нагасаки. Всички останали са взривени при тестовото им изпитване на различни пустинни места.
Най-много ядрени оръжия са тествани от Съединените американски щати – над 1000, като 815 от тях са детонирани под земята. В тази класация Русия заема второто място със 715 пробни взрива, като почти 500 от тях са подземни.
На 27 януари 1996 година Франция направи изпитване на 210-ото си ядрено оръжие. Всички ядрени държави са правили опити на бомбите и ракетите си с атомен заряд. Ядрените експлозии са забранени от 1996 с международен договор, който обаче не всички държави спазват. През последните години такива демонстрации има основно от страна на Северна Корея.Новия епизод на "Историите ON AIR" – "Ядрените куфарчета", гледайте днес от 18 часа по Bulgaria ON AIR.
Полицаите в Белгия по къси гащи заради жегата
Фермерско изложение "Нашето родно“ 2026 на турне в шест български града
Кокцидиоидомикоза – гъбичната инфекция, която имитира пневмония
МБАЛ „Надежда" вече е първият център в България със статут GESEA
Парамедиците излизат от сивата зона: приет е новият държавен стандарт
Франция потвърди първи случай на ебола
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Любомир Николов за акцията в район "Приморски": Задържаните ще станат повече
Кои са трите най-приятелски настроени зодии?
Виц на деня - 25 юни
Без ток във Варна са
Ето какво ще е времето днес
До 2028 г. разходите за отбрана у нас растат, а за култура и образование се свиват
Изчезна ли блясъкът от ралито на златото и среброто? Според анализатори - да
Nasdaq отчете четвърта поредна сесия на червено въпреки подкрепата от Micron
Мариана Трифонова: Европа преценява тона си с Китай