Сегашната парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ, в която има 44 депутати, няма да подкрепи промяна на Конституцията на РСМ и вписването на българите в нея. Лично вярвам, че нито един наш депутат, няма да промени позицията си по този въпрос, каза лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски часове след откриването на българския клуб "Цар Борис III" в Охрид.
При откриването на клуба имаше протест, който бе подкрепен лично от самия Мицкоски. Част от участниците в демонстрацията скандираха "Татари и фашисти", хвърляха яйца и камъни, а други развяваха югославския флаг, пише БГНЕС.
"При тези обстоятелства няма да позволим промяна на Конституцията, защото не е проблем вкарването на тези 173 или 175 българи, които гласуваха на последните предсрочни парламентарни избори. Това не е проблем. Истинският проблем е, че днес /вчера, бел.ред./ в Охрид имаше класически пример за асимилация, чрез българският културен клуб "Цар Борис III". Преди това в Битоля имаше клуб "Ванчо Михайлов". Тогава имаше смели изявления от страна на правителството, че в Благоевград ще се появи македонски културен център, но това не стана", каза Мицкоски в предаването "360 градуса" на телевизия Алсат М.
"Първият документ, който стана публичен, след юлските събития /френското предложение за започване на преговори на РСМ за ЕС, бел.ред./ е връщане в 11-ти век. Говорим за Царството на Самуил, за Кирил и Методий, за Климент и Наум", каза още Мицкоски и добави: Нито веднъж не чух от страна България да се говори за сегашното състояние на нещата.
"Да говорим за интерконектора между РСМ и България - между Петрич и Струмица. Да кандидатстваме за общи проекти за пътната инфраструктура. Когато ще преговоряме за тези неща и когато от другата страна ще има ясна позиция, че няма да се занимаваме с история и че историята няма да е пречка за интеграцията на Македония, тогава може да преговаряме", каза още Мицкоски.
"Смятам, че това е провокация, която не носи никаква полза“, каза министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски по случай на откриването на българския клуб в Охрид "Цар Борис III".
Според него откриването на културен център трябва да носи името на някой, който събира хората, а не на някой, към когото гражданите имат негативни чувства.
Ковачевски смята, че организаторите са малка група, която има личен интерес от създаване на клубове с такива имена.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Берое изпада от Първа лига по служебен път?
Прическите, които завладяха тази пролет
Вики Бекъм разкри тайната на успешната връзка
Вучич няма търпение, изпрати писмо до Путин за Деня на победата
Защо да хапваме агнешко не само по празници?
Многоизмерни затруднения при афазия, връзка между афазия и интелект
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Внимание! Собствениците на електромобили затлъстяват
Спартак Варна и Добруджа не можаха да се победят в инфарктен мач за оцеляване
Тръмп с пореден ултиматум към Иран
Кола на автопилот остави пияна шофьорка насред пътя
Гърция затяга контрола за чужденци със съдебни проблеми
Кадър на деня за 6 май
Американските акции достигнаха нови рекордно високи стойности
Унгария е върнала конфискуваните пари и злато на украинска държавна банка
Lufthansa планира да добавя спирки за зареждане с гориво при далечни полети