На 19 септември Лондон притихна. Милиони хора спряха работа и изпълниха улиците на столицата или останаха пред телевизорите в знак на почит към най-дълго управлявалия монарх - 71 години живот на трона в служба на народа.
Стотици хиляди изпращат кралица Елизабет Втора в последния ѝ земен път. Тя ще бъде погребана в тесен семеен кръг тази вечер, а преди това ковчегът беше пренесен до Уестминстърското абаство, теглен от моряци и съпроводен от членове на кралското семейство. След официалната церемония, покритият с британския флаг ковчег потегли към замъка "Уиндзор", където ще бъде спуснат в намиращата се там кралска гробница.
В рамките на днешните церемонии, Великобритания и светът стават свидетели на ритуали, неизпълнявани от последното подобно погребение - на бащата на Елизабет - Джордж VI. Пазителят на кралските бижута ще свали кралската корона от ковчега, символизирайки раздялата на кралицата от короната. Лорд-шамберланът пък - най-високопоставеният служител на кралския двор, ще трябва да счупи жезъла си и да го постави върху ковчега - в знак, че настъпва краят на неговата служба за кралицата.
Точно в 10 часа българско време Уестминстърското абатство отвори вратите си за 2000-те гости на церемонията по погребението. До там от Уестминстър хол, където четири дни денонощно хиляди изразиха почитта си, ковчегът беше пренесен на оръдейна платформа.
Церемонията по държавното погребение в абатството започна точно в 13 часа местно време, когато върху ковчега беше поставена короната на кралицата. Траурната служба продължи около час и завърши с двуминутно мълчание и изпълнение на британския химн.
След това, с нова процесия от Уестминстърското абатство, ковчегът бе пренесен до арката "Уелингтън" в "Хайд парк". Емблематичният часовник "Биг Бен" отмерваше с камбанен звън всяка минута. Още през нощта стотици заеха места в "Хайд парк" - прави, на столче, с одеяло на тревата. 10 000 военни и служители на реда се грижеха за сигурността.
"Кралицата беше част от живота ми. Тя беше забележителна жена. И винаги беше усмихната", сподели британка.
Мразовитата нощ не спря и хилядите, които се редиха на опашка да почетат кралицата в Уестминстър хол. Сутрешните часове изпратиха последните поданици, след което портите се затвориха.
"Това ще е смесица от чувства и този момент ще остане в историята", коментира друга жителка на Великобритания.
До последно опашката от желаещи беше 11 км, някои от тях се наложи да чакат 24 часа.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Карл Маркс е бил прав: Религията е "опиум за народа", действа като хероин и морфин
Виктория и Дейвид пак много ядосали сина си Бруклин
Ще спаси ли принудителната мобилизация военните усилия на Путин?
Беларуските "киберпартизани" пренасят борбата в Русия
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх