На 19 септември Лондон притихна. Милиони хора спряха работа и изпълниха улиците на столицата или останаха пред телевизорите в знак на почит към най-дълго управлявалия монарх - 71 години живот на трона в служба на народа.
Стотици хиляди изпращат кралица Елизабет Втора в последния ѝ земен път. Тя ще бъде погребана в тесен семеен кръг тази вечер, а преди това ковчегът беше пренесен до Уестминстърското абаство, теглен от моряци и съпроводен от членове на кралското семейство. След официалната церемония, покритият с британския флаг ковчег потегли към замъка "Уиндзор", където ще бъде спуснат в намиращата се там кралска гробница.
В рамките на днешните церемонии, Великобритания и светът стават свидетели на ритуали, неизпълнявани от последното подобно погребение - на бащата на Елизабет - Джордж VI. Пазителят на кралските бижута ще свали кралската корона от ковчега, символизирайки раздялата на кралицата от короната. Лорд-шамберланът пък - най-високопоставеният служител на кралския двор, ще трябва да счупи жезъла си и да го постави върху ковчега - в знак, че настъпва краят на неговата служба за кралицата.
Точно в 10 часа българско време Уестминстърското абатство отвори вратите си за 2000-те гости на церемонията по погребението. До там от Уестминстър хол, където четири дни денонощно хиляди изразиха почитта си, ковчегът беше пренесен на оръдейна платформа.
Церемонията по държавното погребение в абатството започна точно в 13 часа местно време, когато върху ковчега беше поставена короната на кралицата. Траурната служба продължи около час и завърши с двуминутно мълчание и изпълнение на британския химн.
След това, с нова процесия от Уестминстърското абатство, ковчегът бе пренесен до арката "Уелингтън" в "Хайд парк". Емблематичният часовник "Биг Бен" отмерваше с камбанен звън всяка минута. Още през нощта стотици заеха места в "Хайд парк" - прави, на столче, с одеяло на тревата. 10 000 военни и служители на реда се грижеха за сигурността.
"Кралицата беше част от живота ми. Тя беше забележителна жена. И винаги беше усмихната", сподели британка.
Мразовитата нощ не спря и хилядите, които се редиха на опашка да почетат кралицата в Уестминстър хол. Сутрешните часове изпратиха последните поданици, след което портите се затвориха.
"Това ще е смесица от чувства и този момент ще остане в историята", коментира друга жителка на Великобритания.
До последно опашката от желаещи беше 11 км, някои от тях се наложи да чакат 24 часа.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Слънчево начало на деня, следобед гръмотевични бури на места
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх