Германия ще предприеме спешни мерки, за да гарантира покриването на енергийните си нужди след спада на доставките на руски газ, включително увеличеното използване на въглища, заяви правителството в неделя, съобщава АФП.
"За да се намали потреблението на газ, трябва да се използва по-малко газ за генериране на електроенергия. Вместо това ще трябва да се използват повече електроцентрали, работещи с въглища", се казва в изявление на Министерството на икономиката, цитирано от БНР.
Този ход е след предупреждение на руския енергиен гигант "Газпром" миналата седмица, че ще намали рязко доставките за Европа.
"Газпром" заяви, че намаляването на доставките по газопровода "Северен поток" е резултат от ремонтни дейности, но служители на ЕС смятат, че Москва наказва съюзниците на Украйна, където руските сили започнаха инвазия през февруари.
Решението на Берлин бележи обрат от управляващата коалиция от социалдемократи, Зелените и либералната FDP, която обеща да намали използването на въглища до 2030 г.
"Това е горчиво, но е необходимо за намаляване на потреблението на газ", подчерта в изявление министърът на икономиката и климата Роберт Хабек.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Пусни музиката
Мерц: Германия ще накара извършителите на хибридни атаки да си платят
СДС подкрепя кандидат на ГЕРБ за президент, но не и Андрей Гюров
Дрегерът показа 2,53 промила, полицията прибра Мерцедеса
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
Време ли е Плутон отново да бъде наречен планета?
Телескопът „Спицър“ на НАСА: 16 години инфрачервени открития в космоса
Кървава луна предизвика опасения за сбъдването на библейско пророчество
Китай обяви откриването на гигантско златно находище на стойност 83 млрд. долара
10 г. по-късно: Влезе в сила системата „бонус-малус“
220 опасни дървета са премахнати от центъра на Варна за близо 3 години
Дунав повиши нивото си с 4 см край Силистра
Стоян Колев се подигра с МВР в социалките
БАБХ погва вноса на грозде от трети страни
Част от американските дипломати, евакуирани от Близкия изток заради войната, се връщат в мисиите
Световната купа по футбол даде тласък на продажбите на Lego
Цените на лекарствата, плащани от НЗОК, са намалели с до 14% от 2023 г.
Армения започва подготовка за кандидатстване на членство в ЕС
преди 4 години