Започна четвъртия кръг от преговори между Русия и Украйна с видеоконферентна връзка. Делегациите ще направят нов опит да сложат край на продължаващата вече повече от две седмици война. И двете страни заявиха, че по време на преговорите през уикенда е постигнат напредък. В Twitter украинският главен преговарящ Михайло Подоляк написа, че очаква трудни разговори днес.
Междувременно украинските власти съобщиха, че са осигурени 10 хуманитарни коридора и подчертаха, че Русия е поела ангажимент да прекрати огъня, което трябва да бъде спазено. Евакуация обаче отново не може да бъде проведена в Мариупол, който се намира в тежка хуманитарна криза.
В изявление президентът Зеленски отново настоя въздушното пространство над страната му да бъде затворено, за да се намалят цивилните жертви.
"Ако не затворите небето ни, е въпрос на време руски ракети да паднат на ваша територия, на територията на НАТО", заяви украинският президент.Има обстрели и в Донецк. Проруски медии твърдят, че при украинска атака са загинали най-малко 20 души, а 9 са били ранени. В същото време чеченският лидер и съюзник на Владимир Путин - Рамзан Кадиров, отправи предупреждение към Киев.
"Призив лично към Зеленски и неговата банда. Където и да отидете, където и да се скриете, нашите бойци ще ви изпреварят. Те ще изпепелят всеки ваш поддръжник, всеки, който някога е посягал на живота на цивилното население на Украйна", посочи ръководителят на Чеченската република.
А след като Москва даде зелена светлина за набирането на доброволци от Близкия изток, които да се бият в Украйна, САЩ предупредиха, че е поискана помощ и от Китай - военна и икономическа.Китайското посолство във Вашингтон заяви, че няма информация за подобна молба от страна на Москва. Утре въпросът ще бъде обсъден по време на среща между съветника на Белия дом по националната сигурност и висшия китайски съветник по външната политика.
Вижте повече в репортажа на Яна Червенкова.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Мицкоски нападна политическите опоненти с темата "България"
Най-голямата надуваема атракция с препятствия в света идва в София
Литовката, която намушка с нож четирима души, отива в психиатрия
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Безплатни прегледи за хипертония организира УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
Литовката, наръгала четирима във Варна, е в психиатрията, задържаха я за 72 часа
Асен Василев: Новото правителство влиза с буфер от около 4 милиарда евро
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Варненски предприемач създаде дигитален служител
Газът за българския бизнес е най-евтиния в ЕС в края на 2025 г.
Къмпинг „Градина“ с изненада през май: резервирате 3 нощувки, получавате 4-та подарък
Приключи кандидатстването за Real Estate Business Awards 2026 при засилен интерес и силна конкуренция
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 3