Учени от САЩ откриха антитела срещу Омикрон при диви елени

Те изразяват загриженост, че нови варианти на вируса, които са по-устойчиви на ваксини, може да се появят сред животните

09.02.2022 • 09:15 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Учени от САЩ откриха антитела срещу Омикрон при диви елени
Учени от САЩ откриха антитела срещу Омикрон при диви елени

Учени от университета в Пенсилвания, САЩ, са открили антитела срещу щама Омикрон на коронавируса сред дивите белоопашати елени.

"Установихме, че 19 от 131 произволно избрани белоопашати елени (14,5%) са дали положителен резултат за антитела към коронавируса SARS-CoV-2, което показва предишна инфекция, а секвенирането на целия геном показа, че щамът Омикрон се разпространява сред тях", се казва в проучването, публикувано в bioRxiv.

Въз основа на резултатите от проучването, учените изразяват загриженост, че нови варианти на вируса, които са по-устойчиви на ваксини и са опасни за хората, също могат да се появят и разпространят сред животните.

Изследването е проведено между 12 декември 2021 г. и 31 януари 2022 г. сред елени, живеещи в района на Стейтън Айлънд в Ню Йорк.

През август 2021 г. Министерството на земеделието на САЩ съобщи за първите в света случаи на коронавирус при диви елени, припомни БГНЕС.

Агенцията добави, че в световен мащаб са докладвани и други случаи на коронавирус "при малък брой животински видове", най-вече при животни, които са влезли в контакт с хора, заразени с Ковид-19.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички