Руски филм заличи България и определи Македония като "родина на кирилицата"

Описано е създаването на азбуката и разпространението на църковнославянските книги, но е игнорирана българската държава

29.12.2021 | 19:12 Редактор: Жаклина Иванова

България е заличена от картата на славянската култура и писменост в руски документален филм. Лентата предизвика бурни реакции. Руското посолство у нас се разграничи от филма.

Филмът "Една вяра, един език" предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи. В лентата Македония се определя като "родина на кирилицата". Във филма е описано създаването на азбуката и разпространението на църковнославянските книги, но напълно е игнорирана ролята на българската държава.

"Чрез думите славянски, славянство и т.н. се неглижира участието на българската култура, българската духовност и прочие. Това е стар техен маниер", смята проф. Кирил Топалов от Смесената българо-македонска комисия.

"Това е брилянтен пример за т.нар. политически проект, наречен македонизъм, който има за цел да защитава руско-сръбските интереси в региона", изтъкна журналистът Любчо Нешков.

Премиерата на филма в Скопие е била на 23 декември. Сценарист и режисьор е Елена Мироненко. След бурната реакция в българското общество, руското посолство в София публикува позицията си по темата във Facebook.

"Филмовата лента е отражението на авторската гледна точка, съдържа субективна трактовка на редица исторически събития и не съответства на позицията на официалната руска историография, а също така и на подходи на Посолството на Русия в България", се уточнява в позицията.

"В тази прекрасна държава Русия - лична гледна точна няма, субективна гледна точка - няма. Там всичко е пресметнато, организирано, добре подготвено и направено", посочи проф. Топалов.

"Крайно време е българското общество да разбере дълбочината на този проект, който има една-единствена цел - да отстрани България, не само от региона, а и от нейното културно-историческо, книжовно, културно дело", добави Нешков.

Филмът идва в деликатен момент в отношенията между България и Република Северна Македония. Двете страни търсят компромис за изпълнението на Договора за добросъседство и присъединяването на РСМ в ЕС.

"Тази държава си позволява непозволени неща. Може би понякога трябва да ѝ се отговаря и на държавно равнище, за да знае, че все пак България вече е независима държава, не е съветска република.", подчерта проф. Топалов.

"Когато говорим за достойно поведение, подобни провокации не трябва да бъдат подминавани. Така се гради самочувствието на един народ", категоричен е журналистът.

През 2014 година имаше подобен скандал с чешки филм за светците Кирил и Методий, който въобще не споменава България. През 2017 година руският президент Владимир Путин пък обяви по време на словото, с което приветства македонския си колега Георге Иванов, че "писмеността е дошла от македонската земя". И тогава изказването му предизвика бурни реакции у нас

Вижте повече в репортажа на Даниела Владимирова.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


2
1 rate up comment rate down comment 0
инж. Димитров
преди 2 години
Препоръчвам на авторите на филма, а и на всички руски приятели да гледат двете серии на невероятния филм Борис 1 - Покръстването и Слово за буквите! Оттам ще стане ясно, че кирилицата днес я има благодарение на този велик български владетел. Това е единственият в света владетел , който в името на държавата и народа си не се поколебава за миг да жертва първородния си син!! Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 0
BG
преди 2 години
А РУСНАЦИТЕ СА ВИКИНГИ.ДОРИ ВИЗУАЛНО СИ ПРИЛИЧАТ-С ОБЩИ СКАНДИНАВСКИ ЧЕРТИ.СЕГА ВИЖТЕ С КАКВО СА СЕ ЗАНИМАВАЛИ ВИКИНГИТЕ,КАКТО И КУЛТУРНАТА ИМ ИСТОРИЯ.ВИЖТЕ И НАШАТА ИСТОРИЯ,КАТО НАСЛЕДНИЦИ НА ДРЕВНА КУЛТУРА ОТ ХИЛЯДОЛЕТИЯ.ДОРИ ИМЕТО НА НАШАТА ДЪРЖАВА Е НАЙ-СТАРО В ЕВРОПА.НЕКА ДА НЕ РОВИМ В ЖИВОТИТЕ СИ,ЗАЩОТО АКО ТЕ БЯХА ПРЕЖИВЯВАЛИ ПЕТ ВЕКА ПОД МЮСЮЛМАНСКО/турско/ РОБСТВО И НАСИЛИЕ,КАКВО ЛИ ЩЯХА ДА ПРЕДСТАВЛЯВАТ СЕГА?!ИЗКУПИХМЕ ГРЕХОВЕТЕ НА СВЕТА С ТОВА РОБСТВО,А И"СЛЕДВАЩИТЕ",ТА ДО СЕГА!НАЛИ?! Сигнализирай за неуместен коментар