Съединените щати са против разклонението на газопровода "Турски поток" през България. Това заяви пред Българското национално радио помощник-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл. Изявлението му идва дни след официалното пускане на газопровода в Истанбул.
Третият човек в щатската дипломация трябваше да пристигне в България, за да открие първата сесия на Стратегическия диалог България – САЩ заедно с министър-председателя Бойко Борисов.
В крайна сметка Дейвид Хейл не се появи у нас заради кризата в Близкия Изток. Но два дни по-късно той заяви категорично, че страната му е против втората линия на газопровода "Турски поток", тъй като я разглеждат като геостратегически проект на Русия.
В началото на седмицата премиерът Бойко Борисов присъства на официалното пускане на газопровода в Истанбул заедно с президентите на Русия, Турция и Сърбия.
"На територията на България няма "Турски поток". Какво общо има някой да ми държи сметка за територията на България, да го обвързва с нашия поток", контрира Борисов.
Втората тръба на "Турски поток" всъщност е разклонението на основната тръба от Турция през територията на България. Ще доведе ли това до енергийна зависимост от Русия?
Според експерт последствията за България са негативни от този проект и трябва да се търсят алтернативи в посока за преодоляване на тази зависимост. Според други експерти обаче България няма сериозни алтернативи.
Преди месец руският президент Владимир Путин обвини България, че умишлено и под чужд натиск бави "Турски поток". Тогава Борисов увери, че строителството тече с пълна сила.
Снимка: БГНЕС
Вижте повече в репортажа на Милена Енчева
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Рецептата Dnes: Сръбска разядка
В Истанбул превръщат автомобилите си в спални, за да избегнат задръстванията
Земетресение от 4,2 в район в Гърция, където почиват много българи
Масирани проверки за цените по Черноморието –по плажовете, ресторантите и хотелите
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Илин Димитров: Летният туристически сезон се забави
Очакват се температурни рекорди в цяла Европа
Два инцидента с туристи са станали в Банско
Подготвят служителите в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна за кризисни ситуации
Днес и утре - атрактивно състезание по джет ски край Варна
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня