България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Исканията на еколозите към президента - оправдани или неподплатени с факти

Спор между Петко Ковачев от Института за зелена политика и икономиста Владимир Каролев в студиото на Bulgaria ON AIR

04.08.2017 | 08:39 Редактор: Тодор Петров
Исканията на еколозите към президента - оправдани или неподплатени с факти

Приетите изменения в Закона за околната среда и водите и Закона за съдебната власт са война на правителството с гражданското общество и остатъците от съдебната система. Тази теза защити пред Bulgaria ON AIR Петко Ковачев от Института за зелена политика.

Вчера 26 неправителствени организации, а след тях и няколко политически сили, внесоха искане президентът Румен Радев да наложи вето на Закона за околната среда и водите, Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.

Този закон (за околната среда и водите) е внесен и приет без задължителното 30-дневно обществено обсъждане. Правителството иска да извади от контрол и защита на гражданския интерес три групи проекти - които се финансират с публични средства, които се финансират с европейски фондове, както и потенциални частни проекти, коментира още Ковачев. 

"Част от тези организации са жалили стотици пъти едно и също нещо с копи-пейст. Това, което ги боли някои "зелени" е, че няма да могат да обжалват на втора инстанция, защото не носиш отговорност и забавяш с години проекти, които са много важни за България", контрира икономистът Владимир Каролев.

В "България сутрин" той бе категоричен, че е у нас няма никакво влошаване на състоянието на околната среда. По думите му дори има видимо подобрение. 

"В България всяка година има нетно увеличение на горите. Твърдението, че гората в Пирин се унищожавала, е пълна лъжа. Няма показател за измерване на околната среда, в който България да няма подобрение през последните 20 години", настоя Каролев.

"Г-н Каролев коментира неща, които не разбира", отсече Петко Ковачев и продължи: 

За 2013, 2014 и 2015 г. колегите получиха справки от съда - от една страна делата по Закона за околната среда и биоразнообразие са около 14 хил. -  горе-долу толкова са и делата по устройство на територията. 

Ковачев подчерта, че на втора инстанция са обжалвани 2 на 1000 от екологичните дела, докато от останалите са обжалвани 20%. 

 


1
0 rate up comment rate down comment 0
Потребител
преди 6 години
Нищо лично,само това ще кажа че с интерес следя новините им в сутрешния блок.И така след беседата за кибер престъпленията на екрана г-н Каролев.Неговото присъствие не ме учуди тъй като често пъти имаме общи каузи за защитаване.Аз с м 40 години бански зет,а той има бизнес интереси там.Като Ваш колега помогнах на банскалии да докажат ,че там гората не се сече безразборно,от гората месните хора живеят./вижте филмчето за Пирин и Кончето заснети от тези които обичат планината и природата нашите алпинисти/И така интерес ми направи събеседникът на г.Каравелов,който също се появява когато замирише на много пари.В момента Банско е един разграден двор поради липса на единодушие сред природозащитниците от което страда както местният стопанин така и държавата.Печели евро конкуренцията в туризма за което често пъти влага милиони средства.Попаднах случайно на подобна схема на финансиране,е не случайно защото и аз като Каролев си зад тях любопитството за да запитам,аджеба от къде едно младо адвокатче разполага с толкова средства,че да управлява фирми фантоми на британците в Банско? И схемата спомената в очите на събеседника на г.Каролев ни стана ясна! Лошото е ,че липсва контрола на държавата от което местното управление губи много приходи!Англичаните са го измислили.За направена услуга от тях плащаш в посочените ви сметки извън страната,че и ЕС и то в паунда! От подобни сметки се финансират както положителни мероприятия ,така и заплашващи икономиката ни действия! Сигнализирай за неуместен коментар