За днес е обявен оранжев код за проливни валежи в централна България – Пазарджик, Кърджали, Хасково, Пловдив, Русе. Очаква се дъжд от порядъка на 20-50 литра на квадратен метър. На места може да се стигне до локални наводнения. През следващите дни температурите ще паднат осезаемо – до 22-28 градуса.
Така прогнозира предстоящите ни дни синоптикът Симеон Матев в студиото на "България сутрин".
"Очаква се валежите да се изместят към източна и североизточна България. Скоро времето ще се подобрява, температурите ще се повишават и лятото отново ще се завърне. Очакванията са август месец да започне с горещо време - с 2 градуса над нормата, която е 27-30 градуса", отбеляза гостът пред Bulgaria ON AIR.
Матев допълнително успокои, че тази година времето, което ни спохожда не е по-специално или по-страшно с нищо от предходните години. По негови думи въпреки че август започва с благоприятно за плаж и море време не трябва да забравяме, че най-много удавени има именно тогава.
"Статистически, най-много брой удавени има в началото на август. Една от причините е "Мъртвото течение". Често, когато хората усетят, че ги тегли навътре се паникьосват,а паниката във водата води до смърт. "Мъртвото течение" никога не влачи към дъното, а навътре. То може да ни дръпне до 80 метра, а след това отшумява", обясни синоптикът.
И допълни, че ако попаднем в такава ситуация, най-добре е да се отпуснем и да позволим на водата да ни завлече, а ако се опитаме да се измъкнем чрез плуване, то да става в диагонална или перпендикулярна посока на течението.
Няма леки наркотици и няма такива, които не пристрастяват
Колин Фарел се появи с красива дама на червения килим - разберете коя е тя
Явор Гечев: Новият дълг отива за фискалния резерв, а не за харчене
Натали Портман чества 45-тия си рожден ден, демонстрирайки сладкото си бременно коремче
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца