Будистко изкуство от Хималаите можем да видим в "Квадрат 500" в столицата. То представя забележителната култура, развиваща се през вековете в региона на най-голямата планинска верига в света - Хималаите. Величествената планина обхваща Тибетското плато, Непал, Бутан и северните региони на Индия и Пакистан.
"От вчера представяме будистко изкуство от региона на Хималаите. Можем да видим предмети, събрани от няколко колекции. В будисткото изкуство най-важно е търсенето на просветлението. Тяхното възприятие е, че трябва да се приключи цикличността и човек да достигне до друга истина", сподели за Bulgaria ON AIR уредникът на галерията Гергана Христова.
Част от изложбата са маски на различни божества, които трябва да стреснат зрителите и да ги накарат да търсят своя правилен път. Предметите са от различни колекции и различни периоди, а всичко е открито в района на Хималаите.
Гергана Христова показа за зрителите на "България сутрин" и будистки икони, които представляват картини върху свитък. Някои от тях се използват за учение и по време на медитация.
Посетителите на изложбата могат да видят и музикални инструменти със сакрален характер. Кураторка на изложбата, която може да бъде видяна до 15 септември, се е постарала да направи подробни описания към всички произведения.
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ