България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Засушаването на Дунав ще продължи, Европа е изправена пред сериозен воден проблем

Според д-р Валентин Симеонов ниските нива на реката са част от по-широк процес, свързан с продължителната суша

10.08.2026 • 10:47 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Засушаването на Дунав ще продължи, Европа е изправена пред сериозен воден проблем
Засушаването на Дунав ще продължи, Европа е изправена пред сериозен воден проблем

Засушаването на река Дунав вероятно ще продължи през следващите месеци, като точният момент, в който нивото на реката ще започне трайно да се възстановява, трудно може да бъде определен. Това каза атмосферният физик д-р Валентин Симеонов за "България сутрин".

По думите му причините са свързани с продължителната суша в Западна и Централна Европа, както и с намаленото количество вода, което постъпва от ледниците в Алпите.

"Точно да се определи е трудно, но можем да очакваме да продължи още", заяви Симеонов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той посочи, че в момента се развива планетарното явление Ел Ниньо, което според него ще доведе до продължаване на затоплянето. Очакванията му са по-топлото време да се задържи до септември-октомври, макар да са възможни и валежи.

"На много места е критично. Виждате, че няколко ядрени централи спряха поради липса на охлаждаща вода, много пътища са блокирани, долната част е от най-пострадалите, защото не постъпва достатъчно вода", отбеляза експертът.

Според атмосферния физик вероятно ще бъдат нужни няколко месеца постоянни дъждове, за да се възстановят водните количества.

Симеонов посочи, че проблемът не се ограничава само до Дунав, тъй като големи европейски реки като По, Рейн и Лоара също са засегнати от сушата.

По думите му последствията от продължителното засушаване могат да засегнат транспорта, водоснабдяването и енергетиката.

Симеонов обърна внимание и на друг сериозен проблем, който според него трябва да бъде взет предвид - горските пожари.

"Трябва да се подготвим за тези пожари. Има много неща, които трябва да се направят, но на първо място трябва да се осигури подходяща авиационна техника", заяви той.

Експертът предупреди, че климатичните промени създават условия за все по-трудни за гасене пожари.

"Развиват се много събития, които правят пожарите трудногасими, като огнени торнада, пирокластични облаци, тоест облаци, които се образуват от изгорените продукти, които произвеждат мълнии, които разпространяват пожарите по-далече, на километри по-далече", обясни той.

Той предупреди, че развитието на Ел Ниньо може да доведе до допълнително повишаване на глобалните температури и до още по-сериозни последици през следващата година.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички