"Сватбата на Фигаро" от Моцарт е шедьовърът, който открива есенния сезон на "Софийски музикални седмици".
Проф. Момчил Георгиев, директор на фестивала, сподели в "България сутрин", че есенното издание е много разнообразно.
"Има и крупни неща като "Сватбата на Фигаро". Закриваме на 3 октомври с благотворителен концерт, който е свързан с SOS Детски селища България", посочи той.
Има необходимост от повече български произведения и млади музиканти, изтъкна проф. Георгиев.
"Една от мисиите на фестивала е да дава сцена на млади музиканти. И съпътстващата програма е голяма. Тук рядко идват музиканти, които са с кариера в чужбина", каза още той и изброи имената на български музиканти с кариери зад грани, които ще дойдат за фестивала.
Пианистът Иван Керековски ще участва в авторски концерт на композитора Александър Кандов.
"Той е изразител на традиция, която започва още от проф. Марин Големинов. Ще звучат три произведения, имам честта да свиря в две от тях. Ще има и един известен квартет, който е свързан с фламенкото", загатна музикантът пред Bulgaria ON AIR.
Иван Керековски е работил години наред в чужбина. Запитан какво го е накарало да се върне у нас той отговори: Невероятният потенциал и дори композитори като г-н Кандов.
"В чужбина това ноухау, което ни липсваше в България, все повече виждам как влиза в употреба и съм щастлив да бъда част от този процес", подчерта пианистът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Вода от розмарин и как помага тя на косата?
По-устойчиви доставки на лекарства: Съветът на ЕС подкрепи новия регламент за критичните медикаменти
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран
ЕС отстъпи: Бензиновите и дизеловите двигатели няма да бъдат забранени
Телескопът Hubble е заснел отново междузвездната комета 3I/ATLAS
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
S&P 500 доближава ново рекордно високо ниво*
Инвестиране чрез изкуствен интелект: Прогнозиране на пазарните възможности през 2026 г.
Близо 93% от домакинствата у нас имат достъп до интернет
Вашингтон: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени