България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Как оцеляват българите в Израел - разказва Весела Райчинова от Бат Ям

Посланикът на България всеки ден идва и дава разяснения, каза журналистът

16.06.2025 | 11:20 Редактор:

Напрегната е обстановката в израелския град Бат Ям, в който паднаха няколко ирански ракети и в който живее голяма българска общност. 

"Обстрелите започват през нощта. Това е като някакъв сценарий. Ситуацията е тежка като изживяване. Обстрелите започват след около 19 часа и са обикновено през нощта. Аз и моите гости - 13 български творци, бяхме около 3-4 часа в бомбоубежището", разказа журналистът Весела Райчинова в ефира на "България сутрин".

По думите ѝ отломките от ракетите може да са опасни.

"От вчера през нощта указанията са други. Имаше 4 нива, които трябваше да спазваме. Първото ниво е съобщение за намеренията на стрелба 30 минути преди евентуалния обстрел. Второ и трето ниво 10 минути преди обстрела е отново потвърждение. След това минута и половина преди обстрела - сирена, и трябва да останем в бомбоубежището", допълни Райчинова за Bulgaria ON AIR.

Хората могат да отидат до магазина

Всичко, свързано с най-необходимите за човек нужди, работи, отбеляза журналистът.

"Може да се ходи до магазините и човек да се разведри в някакъв промеждутък. Аптеките също работят. Имаме номера на определени инстанции, ако човек е болен, инвалид или попадне в трудна ситуация", поясни тя.

Вече започват предупреждения в няколко населени места, информира Райчинова.

"Посланикът на България в Израел всеки ден идва и дава разяснения. Тя е в непрекъсната връзка с мен. Чувствам морална отговорност към хората. Полетите са отменени и въздушното пространство е затворено, хората могат да бъдат евакуирани, само ако условията го позволяват", изтъкна тя.

Гледайте целия разговор във видеото.