През последните седмици зачестиха инцидентите с електрически тротинетки, стигна се и до смъртни случаи.
"Не виждаме цялата картина. Проблемите при електрическите тротинетки са резултат от множество взаимосвързани причини. На първо място стои недостатъчно развитата велоинфраструктура, която не осигурява безопасни условия за движение на ползвателите. Движението с тротинетка, дори и ограничено до 25 км/ч, пак може да бъде опасно при липса на адекватни пътища", каза един от основните вносители на тротинетки - Ивайло Милчев, в студиото на "България сутрин".
Бившия шеф на КАТ инж. Алекси Кесяков подчерта липсата на ефективен контрол и култура на движение като друг проблем, водещ до настоящия дебат. По последни данни в страната има около 100 000 електрически тротинетки.
"По-големият процент инциденти са с лица под 14 години, които по закон нямат право да управляват електрически тротинетки. Родителите купуват тротинетка, без да се интересуват дали детето им знае как да я управлява. При 100 000 тротинетки, поне 4000-5000 деца в момента карат такива“, алармира инж. Кесяков.
Той изтъкна, че каската трябва да бъде задължително средство за защита, особено при деца и младежи.
Пълна забрана на електрически тротинетки
Въпросът за регулацията е в ръцете на общините.
"Някои кметове искат да забранят изцяло използването на тротинетки, което не е правилно. Трябва да се определи къде е разрешено и къде – забранено. Трябва да има регистрационен режим на общинско ниво, не към КАТ", категоричен е бившият шеф на КАТ.
Ивайло Милчев цитира статистика, според която има 470 произшествия с участие на тротинетки, от които 8 са с фатален край.
"Макар че процентът е малък спрямо общия брой превозни средства, инцидентите не трябва да бъдат подценявани. Най-често инцидентите се случват при липса на толерантност. При десен завой шофьор на кола удря тротинетка и казва: "Не те видях", даде пример Милчев.
В ефира на Bulgaria ON AIR той категорично се противопостави на пълната забрана за електрически тротинетки. Предлага да има по-добра инфраструктура, която да създава безопасност.
"В София имаме големи паркове. Защо да забраняваме тротинетките в тях, ако има отделена велоалея? Проблемът не може да се реши само със забрани и санкции, а чрез комплексен подход и развитие на инфраструктурата", смята вносителят на превозните средства.
Родителската отговорност
Инж. Алекси Кесяков призова хората да разчитат основно на себе си.
"С глоби може да има ефект, но не се решава въпросът. Нито инфраструктурата, нито поведението на другите участници в движението ще се променят сами по себе си. Нищо извън нас няма да се измени. Може да сме много добри, но трябва да можем да компенсираме грешките на останалите", каза бившият шеф на КАТ.
Гледайте целия разговор във видеото.
Трябва ли да се забранят тротинетките в България?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
От МиГ-29 към J-10C: големият скок на Узбекистан във военната авиация
Доли Партън, която превърна бедността в песен, пайетите в броня, а себе си - в легенда
Какво е било пропуснато преди престъплението в Пловдив?
Капри дънките се завръщат
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Финландски стартъп ще наблюдава Арктика ежедневно със сателити
Космическият облак „Ковчеже със съкровища“ блести с десетки млади звезди
Температурата на Световния океан достигна исторически максимум: Пикът предстои
В САЩ одобриха първия робот, който ще взема кръв от пациенти
84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Акциите на производителите на чипове поскъпват на Wall Street в очакване на отчета на Nvidia
Високите лихви по заемите тласнаха продажбите на жилища в САЩ до 6-месечно дъно
БСК: Новият механизъм за минималната заплата ще даде предвидимост на бизнеса
Денев: Промени в лекарствената политика не трябва да рискуват достъпа до медикаменти