Повече от 90% от поколението Z смята, че образованието у нас не отговаря на ключови практически умения, които се изискват в работата и в живота. Това сочи двегодишно изследване, обхванало 1200 младежи на възраст между 15 и 29 години.
"Всяко поколение е продължение на предишното поколение. Поколение Z е продължение на предното поколение "Милениум". Z са младите хора между 13-26 г. Затвърждава се тенденцията да търсят кариера със смисъл, да търсят гъвкаво работно време. Номер едно като мотивация за младите хора е възможностите за развитие и растеж", коментира експертът по кариерно развитие Андрей Илиев в предаването "България сутрин".
Има какво да се научи от младите
По думите му 9 от 10 души отговарят, че искат да изкарат стаж. Според него това е задължителна стъпка в кариерното развитие и без него не може.
"Бизнесът може да се довери повече, че има какво да се научи от младите хора и дори без опит този потенциал може да бъде разгърнат. Да се махне стигмата от младите хора, че скачат от работа на работа и са мързеливи. Трябва да им се даде възможност", призова Илиев.
Експертът по кариерно развитие посочи, че основната мотивация за младите хора не е възнаграждението, а работната среда - дали екипът има нещо повече, за което да се бори, е компанията, в която работят, да е повече от бизнес.
"Гонят здравословна среда, да има екипност", подчерта Илиев пред Bulgaria ON AIR.
Стажът не е само за млади кадри, които нямат опит
"Стажът е до време, ако се съгласим, че си си намерил кариерния път и продължаваш да се развиваш. Кариерният път еволюира. Стажът е не само за младите", отбеляза Илиев.
На въпрос дали е сложна комуникацията с поколението Z, той отговори, че е сложна генерално между различните поколения.
"Когато организационната култура е добре изградена, всички хора се обединяват от тези ценности, въпреки че са от различни поколения", уточни експертът по кариерно развитие.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Freepik