България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Студенти записват по 3-4 магистратури: "Не да сменяме работни места, а професия"

Магистърските степени са по-конвертируеми на пазара на труда, заяви проф. Миглена Темелкова

26.03.2025 | 11:35 Редактор:

Държавата е готова да финансира и второ висше образование, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев на заседание на съвета на ректорите. Предстои законодателна промяна на текстове, които са в сила от 30 години.

"Потребностите на икономиката тогава са били много по-различни, образователната доктрина е много по-различна. Тогава бяхме профилирани към тясно профилно образование, това предлага опцията едно придобито висше образование да бъде надграждано - не да сменяме работни места, а професия", коментира председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова в студиото на "България сутрин". 

Ще се запълнят ли свободните места в университетите

Тя уточни, че второто платено висше няма да надхвърля бройката на държавния прием, който държавата определя всяка година. По думите ѝ, щом има план прием в един университет, значи има осигурено субсидиране.

"Това би помогнало за попълването на свободните бройки в университетите, които държавата дава и не всички успяват да запълнят на 100%. Тази идея идва навреме с тенденциите, които диктува икономиката. В момента тесните специалисти трудно намират работа, след 5 г. няма да бъде толкова конвертируем на пазара на труда, потребни са ни широко профилирани специалисти", категорична е проф. Темелкова.

Тя даде пример с IT специалисти, които в необходимостта да ръководят екипи имат нужда от мениджърско образование.

Пред Bulgaria ON AIR проф. Темелкова посочи, че 10-15% от желаещите второ висше записват бакалавърска степен, а приоритетно се предпочита магистратурата. 

"Има случаи студенти да записват поредна трета-четвърта магистратура, защото го изисква работното им място. За бакалавърската степен се учи 4 г., докато магистратура може да се вземе и за една. Магистърските степени са по-конвертируеми на пазара на труда, затова са и по-предпочитани", обясни гостът.

Дефицитни специалности 

Продължава да има недостиг на желаещи за специалности като хидроинженерство, педиатри, машиностроене. Държавата приоритизира тази и други специалности, но това все още не дава нужния резултат. 

"При медицинските сестри в една календарна година пенсионираме 100, а 35 влизат като новоподготвени кадри. Това означава, че след няколко години ще затваряме здравни заведения поради недостиг на тези кадри", предупреди председателят на Съвета на ректорите.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)