Ивинела Самуилова е обичан съвременен български автор. Тя има зад гърба си 12 книги, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България" и "Книгата, която ме вдъхновява".
По думите на читателите творбите ѝ носят светлина и просвещават, даряват утеха и надежда. В "Гатанки от небето. 21 истории за вярата" доразвива и надгражда идеите от първата книга със същото заглавие.
"Първата книга - "Гатанки от небето", беше вдъхновена от желанието да говоря за вярата по един разбираем начин, но така, че да докосва и сърцето, не само ума. Тъй като много читатели ми споделиха, че за тях книгата е настолно четиво и че в историите са открили отговори, които отдавна са търсили, стигнах до идеята, че този диалог не бива да спира. Отне ми време да измисля как да представя едно такова предложение, без да е повторение", каза Самуилова за "България сутрин".
Как да изградим връзката с Бог
Тя разкри, че втората книга е за Евангелски истории.
"Смятам, че хората са чували за делата на Иисус Христос, но в евангелията много повече информация за това какво всъщност е правил той и каква е била неговата мисия. Заради това реших тези по-малко познати случки да ги представя, да покажа как практически може да прилагаме благовестието и евангелските предписания в живота си така, че да изградим по-пълноценна връзка с Бог в живота си", допълни богословът в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ духовното израстване е "много абстрактна" категория в нашия свят.
Важно е духовното пътуване
"То е много важно, защото ние освен физическо съществуване, също съществуваме и духовно. Всеки търси ориентири, които да му помагат в духовен план, да се чувства по-добре в един свят. Напоследък има засилено желание за духовното развитие, което много радва, но същевременно за това духовно развитие липсва коректив, хората минават от едно в друго учение, но не намират удовлетворение", коментира Ивинела Самуилова.
Тя е категорична, че връзката с Бог е жизненоважна.
"Бог не е някаква идея или утеха, той е реалност, която преобразява животи. Трябва да променим разбирането за ценностите, като кажем, че те са реален начин живот. А за да бъдат разбрани, те трябва да бъдат изживявани. Ключът не е просто да говорим за вярата, а да я представим жива и близка", добави богословът.
Тя се застъпи "за" идеята да се изучава религия в училище.
Гледайте целия разговор във видеото.