Сдруженията на държавните, общинските и частните болници се опасяват, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) търси други начини да ограничи плащанията си към лечебните заведения след отмяната на лимитите от Конституционния съд.
"Проблемът отдавна е известен и решението не изглежда близко. Ясно е, че средствата, необходими за здравеопазване в България, са недостатъчно. Симптомите, които виждаме в системата, ясно насочват, че няма как да излезем от средата, ако не се промени картината. Технологията с използване на лимити работи в полза на администрирането на системата над необходимата регулация на държавата", коментира Андрей Марков от Българската болнична асоциация за "България сутрин".
Проблемите с финансирането в здравеопазването съществуват от години, на мнение е той.
"Опитите да се налагат лимити е нещо над тази система. Правото на изразходване на средства би следвало да се ограничава и регулира. Когато пациентите решават къде да бъдат лекувани, означава, че болниците могат да използват надлимитна дейност. Имаме един дълбок проблем от години - липсата на конкуренция и конкурентни начини на финансиране в здравеопазването. Това, което в цял свят се случва - една здравноосигурителна система да бъде надградена с допълнително осигуряване, което гарантира по-добър достъп на пациентите и социална справедливост. Разходите за здраве са нищожно малки в сравнение с тези за автомобили", допълни Марков пред Bulgaria ON AIR.
По думите му не се предприемат никакви действия, за да се реши здравният проблем.
"Тук има и политически натиск. Много ясно в публичното пространство излязоха данни за това къде и как се получават надлимитни дейности, къде и колко. Защо на някои места са толкова много. Дали това е свързано само с избора на пациенти, дали няма други фактори. Като че ли се опитваме да не виждаме картинката ясно, защото в момента заради политическата конкуренция никой не смее да предприеме радикални действия за решаване на проблема", коментира гостът.
Според Марков трябва да се подобри здравният контрол, а парите за здравеопазване са крайно недостатъчни.
"Ние в момента развиваме здравните системи на комшиите. Хората са готови да продават и собственост, за да могат да получат помощ. Клиничните пътеки са модел, взаимстван от други страни. Идеята беше да се заплаща за извършена дейност, не за съществуване. Те гарантират, че се плаща за нещо свършено. Ако контролът от страна на контролиращите органи е правилен и няма натиск от шефовете, картината би била различна. Застрахователните компании по цял свят не могат да похарчат един лев над целта. Основният проблем са малкото пари за здраве и невъзможността да надграждаме", добави той.
Гледайте целия разговор във видеото.
ИПБ: Сметната палата потвърди провала на държавата в борбата с войната на пътя
Blackbriar идват в България през септември
Шойгу: Мрежата от военни биологични лаборатории на САЩ се разширява по целия свят
Нападения в района на Плиска, живеещите в района готвят граждански протест
Защо бебетата харесват ярки цветове?
Защо едни лекарства се приемат на гладно, а други след хранене?
Как липсата на сън саботира усилията във фитнеса?
Пътуване със самолет при запушен нос – как да избегнем болка в ушите?
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
Предупреждават туристите за бури в планините
Черно море започна лагера в Трявна с 23-ма футболисти
Дъжд и гръмотевици над Северозападна България
Продължава издаването на заповеди за събаряне на постройки в местността "Баба Алино"
Цените на петрола продължават да вървят надолу
България е първа в ЕС по ръст на продажбите на хибриди от началото на годината
Великобритания обмисля да задължи социалните мрежи да приоритизират надеждните новини
Южнокорейският индекс Kospi се срина с близо 10%
Micron и Anthropic сключиха споразумение за доставка на AI инфраструктура
преди 2 години