Сатиричният театър ни отправя покана да се посмеем заедно и от сърце на най-големите си страхове, надежди и илюзии. Поводът е постановката "Всеки иска да живее".
"Всеки иска да живее" е много интересна постановка. За първи път се поставя, на драматурга Ханох Левин, който взима най-древната трагедия от Еврипид "Алкестида", в която има такава ситуация, в която жена решава да се жертва за съпруга си цар и да умре вместо него. Не препоръчвам това да се прави в днешно време. Интересно е, защото той взима тази трагедия и я превръща в антитрагедия", заяви режисьорът на спектакъла Елена Панайотова в студиото на "България сутрин".
Героинята на Илияна Колева буди въпроси за нейните отношения със съпруга ѝ.
"Въпреки, че всеки иска да живее, аз казвам на съпруга си, че искам да умра вместо него. С това почват да се пораждат въпроси искрено ли е отношението на героинята ми спрямо него. Преплитаха се много неща и не беше лесно, но смятам, че усилията си струваха и се забавлявахме всички по време на процеса", допълни актрисата в ефира на Bulgaria ON AIR.
Някои сцени са премахнати от представлението, тъй като са пророчески събития, сподели Деляна Хаджиянкова.
"Това е едно много красиво, сюрреално представление с много красиви костюми и уникални актьори. То има брутален текст, написан преди повече от 40 години. Някои неща Елена и аз сме се опитвали да чистим, защото има пророчески неща, които плашат публиката като ги чуе, защото са се случили", добави актрисата.
Човекът в пиесата стига до низости, за да остане жив, изтъкна Панайотова.
"Човек е готов да стигне до всякакви унижения. Ние наблюдаваме какво се случва. Това е една много екстремна ситуация, в която човек е готов да се продаде по всякакъв начин и да се унижи само и само да продължи да живее", коментира режисьорът.
Героят в спектакъла плаща много за живота си, но всяка секунда си струва, смята Колева.
"Висока е цената на живота, но си струва и може би това е поуката от нашия спектакъл, че колкото и отвратителен на пръв поглед да е животът, всяка секунда струва много", сподели актрисата.
"В нашата пиеса героят плаща доста голяма цена, за да се опита да остане жив, въпреки всичко има някакво отлагане, но няма отмяна", добави Хаджиянкова.
Гледайте целия разговор във видеото.
БСП изчерпа потенциала си и трябва да скъса с русофилството
Когато правният проблем не чака – историята на Дилова и партньори
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
SpaceX готви следващия полет на Starship за август с амбициозна цел
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Мраморна глава на Венера, открита в Испания, може да се превърне в нов символ на Аликанте
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма
Радев ще посети летище „Доброславци“ заради бъдещ космически и отбранителен център
Европейските борси отбелязаха трети исторически връх за последните четири сесии
Дъждовете през август няма да донесат значително успокоение за сухите реки в Европа
Кой носи отговорност за вредите от AI?
Засега България внася изцяло газа, но вижда потенциала му като преходно гориво