От Планинската спасителна служба (ПСС) предупреждават за лоши условия за туризъм в планините. Директорът на ПСС Емил Нешев заяви в студиото на "България сутрин", че най-важно е да посещаваме планината с уважение, да не подценяваме условията и да не надценяваме собствените си възможности.
"Не спазваме ли нормалните принципи в планинарството, много е вероятно да се стигне до инцидент. Царува становище в повечето планинари: На мен няма да ми се случи инцидент, ние сме много опитни и много знаем. Рискуваме много, подхождайки по такъв начин", подчерта Нешев.
Според него в Европа не може да си позволим да тръгнем в планината без планинска застраховка, но в България често "забравяме" да си направим такава. По думите му това е начин на мислене, а една стандартна такава застраховка е около 30 лева за година.
"На първо място трябва да подходим отговорно към маршрута, който искаме да преминем. Да се запознаем предварително с него, през какви места минава. Трябва да си вземем достатъчно количество вода, дехидратирането на организма може да доведе до невъзможност да продължим по маршрута. Много важно е да подберем правилната група, с която излизаме в планината - да бъде равностойна, за да става придвижването по един и същи начин. Да съобщим на близки откъде ще минем и кога се очаква да се върнем. Да не тръгваме с неподходящи обувки или без дреха за вятър и дъжд", обясни Нешев пред Bulgaria ON AIR.
Tой не е убеден в необходимостта от обезопасителни въжета в участък от Кончето, тъй като те "създават изкуствена сигурност в хората, които отиват нагоре, а това крие големи опасности".
Планинските спасители основно се натъкват на травматизъм на долните крайници на туристите. Сблъскват се и с хора в напреднала възраст, които не могат да продължат по определения маршрут.
Стигат до място, на което казват: Аз повече крачка не мога да направя, помощ! Предстои транспорт часове наред. Препоръчваме на всички да ходят по маркираните маршрути и да не ходят сами. При нужда - да се свържат с ПСС чрез телефон 112.
"Бус имаме, но финансиране за него - не. Горива, консумативи... Разполагаме с техника за зимата, през лятото разчитаме на много стари автомобили с висока проходимост. Финансовото положение на службата не позволява друга техника. Липсата на хеликоптер е много чувствителна за нас. Единственото, с което разполага България, са хеликоптерите на военните. Но това е доста бавен процес, изисква много време да се задейства цялата машина", каза още Нешев.
Шефът на ПСС вярва, че медицинските хеликоптери, които се очаква да доставят у нас, ще бъдат на помощ и в планината.
"ПСС се състои от над 530 доброволни спасители, до този момент няма сигнал, на който да не сме се отзовали. Благодаря на всички тези доброволци, които полагат изключителни усилия, въпреки липсата на закон, който да регламентира доброволчеството. Доброволец означава, че си имат професии", изтъкна Нешев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Битката за френския вот: Париж предупреждава за руски операции за влияние
Италия глоби три компании за електрически скутери с 2,7 млн. евро
Русия вдигна във въздуха първия си изцяло местен авиолайнер – край на зависимостта от Boeing и Airbus?
Станислав Иванов поизтърка пейката в Лудогорец и се завърна в Арда
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
На 6 август 2012 г. марсоходът „Кюриосити“ кацна в кратера Гейл
НАСА сглоби модулите на кораба „Орион“ за мисията „Артемис III“
Откриха атмосфера на екзопланета, подобна на Земята: Има ли там извънземен живот?
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Съдът отмени предварителното изпълнение на 12-те заповеди за премахване на сгради в Баба Алино
5 дни преди обявяването на нов президент в Унгария няма нито един официален кандидат
SOFIX отстъпи минимално, индексът на малките компании beamX нарасна с 2,6%
Американският фонд Apollo вероятно ще е новият собственик на easyJet
Румъния се опитва да доведе водите на Дунав до ядрените си реактори
18 хил. души вече са посетили изложбата на творби от Салвадор Дали в Перник