Брюксел 1

Събота от 17:00 часа
още

Таня Георгиева: Новите изисквания при директните плащания затрудняват земеделците

Настоящата година кампанията за директни плащания е приключила

22.07.2023 | 22:25 Редактор: Искра Ангелова

Производители на плодове и зеленчукопроизводители настояват за бърза преработка на Стратегическия план за земеделието. Какви са изискванията на Европейската комисия? 

Не само зеленчукопроизводителите и производителите на плодове, като цяло всички заинтересовани страни и браншовите организации имаха очакване, че служебният кабинет действително ще отвори по-рано стратегическия план, тъй като в одобрената му версия от Европейската комисия има доста неясноти, празноти, трудни за или невъзможно за прилагане изисквания от практическа гледна точка за фермерите. Но това така или иначе по различни причини не се случи. На нас се пада честта просто да довършим кампания по директни плащания. Тя е нова от тази 2023 година с множество екосхеми, допълнителни завишени изисквания, свързани с околна среда, климат и биоразнообразие. Наложи се да удължим кампанията по директни плащания до 21 юли, за да могат фермерите да подадат своите заявления и съответно пък ние да публикуваме в Държавен вестник две важни наредби, които им предоставят допълнителни възможности за подпомагане, тъй като процесът беше изключително забавен. Те още до 19 юни вървяха на обществено обсъждане. 

Това каза зам.-министърът на земеделието Таня Георгиева в студиото на "Брюксел 1".

"Новото при директните плащания е, че от тази година се завишават изискванията, за които стопаните няма да получават допълнителни средства по отношение опазването на околната среда, води, климат, почви и т.н. Това са така наречените на фермерски език ДЗЕС стандарти - да оставят процент непроизводствени площи, да гарантират 80% покривка в чувствителни периоди на стопанствата си при определени наклони. Изобщо страшно много изисквания има, които надграждат познатите им до преди 2023 година", допълни Георгиева в ефира на Bulgaria ON AIR.

"По-голямата част от фермерите са все още, може би ще продължат да бъдат, в режим, в който тепърва да ги доосъзнават и разбират тяхното прилагане, защото до момента те са заявили по кои интервенции се казват вече в новия програмен период, а не схеми, ще кандидатстват, но до края на годината при тяхното изпълнение те трябва да съблюдават множество изисквания, ще подлежат на контрол. Вече е нова системата на мониторинговия контрол с по-голяма интеграция на сателитни и спътниковите технологии на европейско ниво, така че изключително голямо приключение и предизвикателство беше успешното приключване на кампанията, което всъщност стана в петък късно вечерта", категорична е тя.

Зам.-министърът на земеделието поясни, че по отношение на настоящата година кампанията за директни плащания е приключила.

"Следват задължителните контроли, мониторинг и наблюдения на спазването на изискванията за конкретните производители, въз основа на което да им бъдат разплатени средствата за тази кампания. За да можем да променим стратегическия план, тук срокът ни е фиксиран. Народното събрание на 11 юли публикува в Държавен вестник едно решение, с което задължи Министерството на земеделието в двумесечен срок", припомни Таня Георгиева.

Гледайте целия разговор във видеото.