Брюксел 1

Събота от 17:00 часа
още

Йотова: С действията си РСМ на практика сама блокира процеса си на присъединяване към ЕС

България ще стои зад всеки гражданин с българско самосъзнание

28.01.2023 | 18:15 Редактор: Искра Ангелова

Случаят с Християн Пендиков показа, че ще стоим зад всеки един гражданин с българско самосъзнание с много ясен и категоричен отпор към политиките, които се провеждат на практика срещу България. Не сме убедени, че оставайки в РСМ, той е на сигурно място, тъй като продължава да получава заплахи. По-притеснително е, че не чухме категорично осъждане на този и подобни случаи през всичките тези месеци, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването "Брюксел" 1 по Bulgaria ON AIR, като припомни предишните инциденти в Охрид и Битоля.

"Не виждаме и намек, и упрек към онези, особено медии, в РСМ които отдавна са прекрачили бариерата на свободното слово и водят изключително тежка българофобска кампания. Не чуваме от управниците в РСМ подобни послания. Е, тогава как да чувстваме и да вярваме, че те осъждат това което се случва в РСМ по отношение на българите там", попита риторично Йотова.

"България направи всичко възможно да се известят нашите партньори - и седалището на ООН в Женева, както и всички европейски институции - не само ЕС, но и Съвета на Европа, и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа със седалище във Виена," допълни Йотова.

"С действията си в момента РСМ на практика е блокирала процеса си на присъединяване към ЕС и на започването на същинските преговори. Ние сме категорични кога ще има преговори - при спазване на ясни условия, между които спазване на Договора за добросъседство и спазването на правата на българите в РСМ и вписването им в Конституция," заяви събеседничката на водещата Милена Милотинова.

По думите ѝ приетите законови поправки наскоро, насочени срещу клубовете на местните македонски българи, са в нарушение на европейското и международното право, тъй като парламентът в Скопие е приел този закон да действа с обратна сила. "Всеки един закон се приема, за да действа оттук нататък, а не да има регресивно действие," заяви Йотова.

"В България ще гледаме под лупа всяко едно действие свързано с езика на омразата. За съжаление, с днешната дата можем да кажем, че независимо от толерантността, с която приехме френското предложение, няма никакъв напредък и в работата на Смесената историческа комисия. Трябваше да бъдат променени учебниците и да се отворят архивите - път, по който минава всяка кандидатка, но тук нямаме никакво движeние по тези въпроси. На нашите европейски партньори трябва непрекъснато да им се припомня да си вършат работата и тези мисии, които изпраща ЕК, за да прави докладите на ЕК за напредъка на РСМ, трябва да отразяват всички тези "постижения", каза вицепрезидентът.

"Нашите колеги евродепутати да бъдат още по-активни, когато се гледат тези резолюции в ЕП, за да бъдат по-категорични текстовете в тях," каза Йотова.

"В огромен дълг е външната служба на ЕС. Там се събират всичките външни министри и особено след последния такъв случай трябваше да чуем много по-категорична позиция на върховния представител на ЕС по външната политика, а някакси Европа като че ли избягва да се намесва в тези отношения. Затова си има създадени правила и особено след последната промяна в процедурите за членство в ЕС България във всеки един момент може да стопира този процес и ако продължаваме така - не съм оптимист", каза Йотова.

На въпрос за евентуално вето, Йотова отговори: "На практика същинският процес още не е започнал. Чака се следващата междуправителствена конференция, която да даде реалния старт. Само че там има предварително условия - вписването на българите в Конституцията. Докато това не стане, тази междуправителствена конференция не може да се проведе и съответно - същинските преговори не могат да започнат."

"Темата за правата на българите в РСМ беше наложена от президента, за съжаление, имаше елементи 7 месеца на вече бивш премиер и беше редовно правителство, които бяха склонни сега и веднага да пуснат преговорния процес за РСМ, без да познават и съзнават всички тези рискове. Техният подход беше опроверган от всичко това, което става в последните месеци," коментира Йотова по повод на правителството на Кирил Петков, като напомни че президентът е реагирал веднага с КСНС.

"КСНС преповтори българската позиция, за не могат да се вършат такива своеволия", заяви Йотова.

"Много се надявам, че на 4 февруари нашите съседи от РСМ ще бъдат на висотата на това, което декларират - и по отношение на общата ни история, и по отношение на своето европейско членство, за да се предотвратят всякакви замислени блокажи. Смятам, че личност като Гоце Делчев не го заслужава", каза събеседничката на Милена Милотинова.

По повод изявлението на комисаря Илва Йохансон, че ЕК не може да отпусне исканите от Австрия 2 млрд. евро за укрепване на границата с Турция. "Този доста груб отказ показва колко Европа е закъсала по отношение на политиките си на миграция," коментира Йотова.

По отношение на идеята на Слави Трифонов за референдум за президентска република, Йотова заяви, че президентът няма нищо общо с това.

"Смятам, че това е доста сериозен въпрос - за промяната на устройствения модел в управлението на страната. За мен той изисква едни по-спокойни времена, в които всеки би могъл достатъчно добре да се запознае какво означава това президентска република, във време извън предстоящите парламентарни избори и още по-важните местни избори."

Гледайте целия разговор във видеото.

Трябва ли България да стане президентска република?

Да. Парламентарната система у нас е изчерпана.
44%
Не! Съсредоточаването на цялата власт в един човек е опасно.
54%
Не мога да преценя.
3%
Общо 1467 гласа