Депутатите от Комисията по външна политика приеха пакет от мерки във връзка с войната в Украйна, включително предоставянето на "техническа помощ за защитни цели".
"Първата точка е създаване на цялостен пакет от мерки за преодоляване на последиците от наложените санкции спрямо Русия от ЕС и от нас като страна членка на ЕС. Втората точка продължаване на усилията по посрещането на украинските бежанци. Всъщност третият елемент от нашето решение е предоставянето на хуманитарна, финансова и техническа помощ за защитни цели на Украйна", обяви депутатът от "Продължаваме промяната" Александра Корчева пред "Денят ON AIR".
Корчева, която е част от външната комисия, уточни, че е работа на правителството да прецени какво представлява "техническа помощ за защитни цели".
"Даваме мандат на изпълнителната власт да направи преценката какво можем да дадем от гледна точка на всякакви средства", подчерта тя.
По-рано през деня украинският външен министър Дмитро Кулеба поиска от българския парламент и правителство военна помощ за страната си. Според Корчева, Украйна е благодарна на България, за помощта, която ѝ оказва.
"Правителството вече достави каски и бронежилетки с решение на 7 април, а освен това участваме в общия европейски механизъм, който предоставя помощ на Украйна. Така че определено сме част от решението", изтъкна събеседникът на Ганеила Ангелова в ефира на Bulgaria ON AIR.
По отношение на темата за Северна Македония правителството следва обща позиция на държавата, която "продължава да е същата", стана ясно от думите на Корчева.
"Осъзнаваме, че би било добре за всички Северна Македония да стане част от ЕС, но само ако бъдат изпълнени нашите условия", категорична бе тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Затъмнението в Русия е факт: Московчани вече не могат да изпращат и СМС-и
Проф. Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ при Йотова
Решават съдбата на болницата в Горна Оряховица
Лада-Рус - неуловимата окултната лечителка, която мобилизира жените срещу Путин
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Концесиите на магистралите: ефективност или скрито прехвърляне на сметката към гражданите?
На Гергьовден: Временно затварят движението на автомобили в центъра на Варна
Дъжд и гръмотевични бури на 7, 8 и 9-ти май
Летище Варна отбелязва 15,8% ръст на пътниците през първото тримесечие на 2026 година
Докато европейската отбрана решава един проблем, се появява нов
Президентът връчва мандат за кабинет на "Прогресивна България" в четвъртък
Авиокомпаниите съкращават 13 хил. полета и 2 млн. места през май заради кризата с горивото
Оптимизмът се завърна на борсите в Европа въпреки напрежението в Близкия изток