Борисов: Не искам да изглежда, че ГЕРБ наказва българите, подкрепата на "Ново начало" беше ключова

"Коалициите се правят след изборите", заяви лидерът на партията

18.03.2026 • 20:07 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви от Брюксел, че коалициите се правят след изборите, като подчерта, че в момента всяка партия трябва да се яви с пълния си потенциал.

Той коментира и подкрепата за удължителния бюджет, политическите сблъсъци у нас и международната обстановка.

Подкрепа за бюджета и критики към опонентите

"Днес ние без никой да ни задължи като партия подкрепихме удължителния бюджет, който правителството предложи. И тук, вместо да ни кажат едно голямо благодаря, защото намерихме мнозинство за това, те пак продължават с арогантно, надменно поведение да говоря", каза лидерът на ГЕРБ.

Борисов е в Брюксел за юбилея на Европейската народна партия.

"На правна комисия вчера висяхме с ПП и ДБ, но нямаме гласове, тя се провали и сега идвам на всички, които ме питаха "Защо с "Ново начало?" - защото когато ги привлякохме тях, днес мина удължителният бюджет, мина законът за лобизма, мина Кодексът и сигурно още две-три неща в следващите дни. Но това не трябваше да го правя аз, а Гюров да седне и да поиска тази подкрепа от партиите", обясни Борисов.

Подкрепа от Европа и очаквания у нас

"Европейската Народна Партия (ЕНП) винаги ни е подкрепяла много, в България и няма кой друг да подкрепя, но истинската подкрепа я очаквам от българския народ, който вижда какви листи се правят, какви скандали стават, неумението да се управлява", коментира лидерът на ГЕРБ.

По думите му коалициите се правят след изборите, а сега всяка партия трябва да се яви на тях с цялата си мощ и желание.

"Поне ние ще покажем какво можем да надградим от всичко, което сме направили досега, други се явяват просто, за да са вътре в парламента или предварително заявяват, че ще са опозиция. Така, както ни подредят хората, има различни варианти за работа, а има и вариант да отидем на нови избори, ако сме толкова щедри да харчим. Целта ни е да постигнем добър резултат, мобилизирани са структурите ни", добави той.

Международната обстановка и цените

"Учудвам се на правителството сега. Понеже много години съм бил кмет, премиер, светът сега е в една ужасна кръвопролитна война на няколко фронта. Когато Ормузкият проход е затворен, естествено е, че цените на горивата ще се вдигнат. Не бих нападнал правителството за това. Има действително обективни обстоятелства, разбира се НАП, изпълнителната власт, КЗП могат да бъдат много по-ефективни и се надявам правителството да го направи. Войната дано свърши в рамките на този месец, както чуваме от страна на САЩ и Израел, че би могло да стане, за да се нормализират цените", каза лидерът на ГЕРБ.

"Европейската прокуратура днес каза това, което ние преди четири години казахме - че изфабрикуваха един процес, за който си поеха отговорност, разбира се. Много дилетантски намесиха името и на Европейската прокуратура, за да е още по-силна манипулацията, още по-мощна и днес поредният им звучен шамар за измишльотините, които правиха", заяви Борисов.

Политическото взаимодействие и ключови решения

"Сега си обяснявате, че ако аз не бях привлякъл тази подкрепа през тази една година нито в Еврозоната, нито в Шенген, нито План за възстановяване щяха да отпушат. Ако бях подходил по същия начин, да кажа: "Не, не искаме с никого", ми нямаше да имаме Еврозона, нямаше да има тези близо 5 млрд. в бюджета", подчерта той.

По думите му подкрепата на "Ново начало" е била ключова за приемането на удължителния бюджет и важни закони, свързани с Плана за възстановяване.

"Аз не искам да изглежда, че ГЕРБ наказва българите", добави той.

Войните и икономическите ефекти

"Светът е в една ужасна, кръвопролитна война на няколко фронта – и Иран, и Газа, и Украйна. Когато Ормузкият проход е затворен, естествено е, че цените на горивата ще скочат. Аз никога не бих нападнал по такава тема правителството, просто така съм устроен. Има действително обективни обстоятелства", коментира лидерът на ГЕРБ.

"През всички тези години Европейската народна партия е била водеща в Европа. Почти винаги сме имали председател на Европейската комисия, на Европейския парламент, на Европейския съвет. ЕНП винаги ни е подкрепяла, защото в България няма кой друг да подкрепят", посочи Борисов.

Той призова за сплотеност в европейското семейство в условията на избори и кризи.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


  • Последни
  • Четени
2
2 rate up comment rate down comment 1
Гошо тъпото
преди 1 месец
Европейската прокуратура няма да те спаси , ако дойде един истински прокурор в страната, а не гербаджийско *** като Сарафов! И защо се правиш на девица- ами като лежа в затворите на Чехия, или си забравил този период от биографията си?Борисов, не разбра ли- номерата ти минават само пред твоите хора, останалите те ненавиждат, не искат да те виждат и да те чуват. Да, можеш да се върнеш на власт, но не само не си желан, а си непоносим!И ТИ МНОГО ДОБРЕ ГО ЗНАЕШ ТОЗИ ФАКТ! Сигнализирай за неуместен коментар
1
4 rate up comment rate down comment 2
,,,,,,
преди 1 месец
Моли се на посолствата. Никой нормален българин не би гласувал за ГЕРБ-унищожителите на България, заедно с ДПС, ПП, ДБ, БСП и ИТН! Коя е следващата ви задача от " началниците"след еврото, с което докарахте сънародниците до просешка тояга- война, премахване на българската държава чрез федерализация на ЕС? Каква заповед лоялните слуги ще изпълняват след изборите?Българският народ не ви е важен. 80 % не искахме *** евро и сега се радваме на двойни цени. Явно господарите ви са приоритет, не ние. Сигнализирай за неуместен коментар
Избори 2026 виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички