"Последният ловец на делфини" е най-новата книга на писателя Захари Карабашлиев.
"Нищо не знаех за лова на делфини в Черно море. Започнах да се интересувам от този период и това, което се е случвало. Защо са избивани тези делфини, в какво се е превръщало месото им, кожата им. Ловът е бил промишлен", сподели той в рубриката "Вдъхновителите" в неделното издание на "България сутрин".
Образовайки се по този въпрос, Карабашлиев намира своя герой за романа - учител по история, който се връща като оцелял от Втората световна война и е привлечен от Държавна сигурност за справка.
"Как този учител, който възпитава децата в ценности и принципи, в един момент трябва да преглътне своята съдба и след излизането от концентрационен лагер единствено му остава да бъде ловец на делфини", разказа писателят пред Bulgaria ON AIR.
От дете обича историята. За него този предмет е бил като приказка.
"Част от възпитанието ми е минало през историята. В часовете по история бях много любопитен, интересът ми към историята остана. Историята и миналото са много важни в това, което пиша, но ми е важно и настоящето. То е не по-малко интересно, само след няколко години то ще се превърне в история", каза още Карабашлиев.
Вълнува се много от паметта или отсъствието на памет.
"Този роман, "Последният ловец на делфини", започва в сегашно време. Моят герой се среща с жена, която е океанолог. Започва пътешествието на този герой от съвремието, който вижда своя дядо в един документален филм. Започва неговото търсене и през фамилната му история имаме възможност като читатели да се запознаем с колективната история на България между 1943 и 1955-56 г.", посочи писателят.
Гледайте целия разговор във видеото.
Рецептата Dnes: Картофена салата с риба тон
Демерджиев за трагедията в Благоевград: Загубихме дете, друго се бори за живота си
Президентът: Днес пишем с красивите кирилски букви
Ново лекарство срещу метастатичен колоректален рак влиза във фаза 3 на изпитване
Догмите в медицината, които ни костват здравето
Лаймска болест - как да се предпазим?
Форум, посветен на ХИВ и екзотичните инфекциозни болести, ще се проведе във Велинград
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
Министър Демерджиев: МВР трябва да се събуди
Йотова: Нека да пазим българския език, който ни прави народ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Варненецът Иван Иванов загуби само един гейм в квалификациите в Словакия
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Четирима души са загинали при масираната руска атака с ракети и дронове срещу Киев
Въоръжен мъж откри стрелба близо до Белия дом и бе застрелян от службите за сигурност
Тръмп: Споразумението с Иран за отваряне на Ормузкия проток до голяма степен е договорено
Акция на седмицата: „Ай Ти Еф Груп“ АД