България сутрин в събота и неделя

Всеки уикенд от 09:30 до 10:30 часа
още

Традиции и обичаи на Велика събота - какво се прави с първото червено яйце

Майсторлъкът в правеното на хляб е много важен, каза д-р Анелия Овнарска-Милушева

19.04.2025 | 09:50 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

На Велика, или известна още като Страстна събота, християнските православни семейства полагат последни усилия за посрещането на големия празник Великден. На Велика събота традициите повеляват да се принася символична жертва - пасхално агне, меси се обреден хляб. Това е последният ден от Страстната седмица, в който може да се боядисват яйцата за Великден. Първото червено яйце се оставя за Богородица. Вярва се, че то има чудодейна лечебна сила.

"Яйцето във всички древни култури е много специално, защото само по себе си яйцето е зародиш. То може да бъде приемано и като форма на покой, от което всъщност се ражда животът. Яйцата се боядисват в навечерието на Велики четвъртък. Това се случва през нощта или рано сутринта преди изгрев. То всъщност е тайнство. В миналото го е извършвала най-възрастната жена в семейството на заключена врата, докато преполови яйцата и след това е допускала други жени да ѝ помагат. В традицията са се боядисвали голям брой яйца - около 500-600 яйца", каза етнологът д-р Анелия Овнарска-Милушева в съботното издание на "България сутрин".

По думите ѝ традицията повелява никой да не си тръгва от къщата без яйце. Яйцата трябва да стигнат чак до Спасовден - това са около 40 дни.

Червеният цвят ни защитава от зли очи

"Червени трябва да са доста на брой яйца, защото червеното го свързваме с Христовата кръв - това е най-защитният цвят, има много силна функция. С червеното яйце се намазват бузките на децата, на младите моми. Традициите повеляват първото червено яйце да се изнесе рано навън, за да го огрее слънцето. Червено яйце се поставя в чеиза на бъдещата невеста, за да я предпазва от зли очи. Млади булки и все още неомъжени моми са носели червено яйце в пазвите си до Великден по същата причина. Първото червено яйце се слага пред иконата", обясни Милушева пред Bulgaria ON AIR.

Тя уточни, че в миналото за оцветяването на яйцата са се ползвали люспи от лук, спанак, коприва, листа от орех и др. растения. Черупките от червени яйца могат да бъдат замазани на прага и по стените, за да връщат лошото и да запазват доброто у дома.

Най-възрастната жена меси обредни хлябове

"Месенето на хляба е от приоритетите на жената. В традицията мъжете не месят хляб. Още на Велики четвъртък започва обредното замесване. Майсторлъкът в правеното на хляб е много важен. Най-възрастната жена е главният човек, който води обреда и ритуала. Най-често формата на обредния хляб е кръгла. Този кръг символизира безкрая", посочи етнологът.

Милушева отбеляза още, че Великден е свързан с раждането на новия живот от смъртта - възраждането. Смята се и че душите на починалите ни близки са около нас и празнуват възраждането.

"Най-здравото яйце носи най-много здраве и сила на притежателя си. Обикалянето на църквата е в събота. Обикаля се три пъти", каза етнологът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Pexels