България сутрин в събота и неделя

Всеки уикенд от 09:30 до 10:30 часа
още

Художникът Васил Горанов: Трябва да създаваме ориентири за поколенията

Не всички, които рисуват, успяват да станат художници, на мнение е творецът

11.05.2025 | 11:11 Редактор:

В какво се изразява работата на художника - отговора на този въпрос потърсихме от твореца Васил Горанов в рубриката "Професионалистите" в неделното издание на "България сутрин".

По думите му художникът работи това, което работи всеки един артист и музикант.

"Изкуството винаги е било нещо, което създава ориентири за поколенията, за съвременниците. Това е визия, която големият артист, музикант, певец остава за поколенията. Това е работата на големите художници. Още от времето на Египет изкуството е имало за цел да величае фараоните. Да направи една 20-метрова статия, която да увеличи още повече неговото могъщество и власт", каза Горанов за Bulgaria ON AIR.

Споделя пред екипа ни, че от картините на великите български художници научава много за българската история.

"Не всички, които рисуват, успяват да станат художници, защото не оставят необходимите послания. Рисуват просто да се харесат на определена част от аудиторията", посочи още Горанов.

По думите му, за да станеш художник, е необходимо не само образование, а и Божия частица, щипка талант. 

А за да развиеш този талант е необходим страшно много труд, работата е по 15-16 часа работа в денонощието, непрекъснато трябва да работиш, подчерта Горанов пред Виктор Дремсизов.

"Трябва да създаваме ориентири, да посочваме правилната цел и посока", отбеляза известният художник.

Един от портретите, които Горанов е нарисувал, е на Лили Иванова. За нея казва, че тя съчетава невероятен професионализъм и емоция, оставяйки публиката възхитена след всяко изпълнение.

"Това се опитвам да направя и в моите платна - да върна ролята на изкуството да възхищава. Вече над 100 години модерната живопис създава непреодолима пропаст между обикновения зрител и художника", заяви Горанов.

Гледайте целия разговор във видеото.