На 11 май България отбелязва важен празник, отдавайки почит на светите просветители Св. св. Кирил и Методий. Все още има много важни аспекти от живота и делото на Кирил и Методий, които трябва да бъдат по-добре осветени и популяризирани.
"Тези празници трябва да се отбелязват, както и годишнини и юбилеи, защото именно такива събития създават памет, създават знания и поддържат националното самочувствие. Темата понякога звучи малко изтъркано. Има още много какво да се направи, много какво да се каже и би трябвало още повече да насърчаваме тази памет. В наше време тези неща остават малко настрани от общественото съзнание и съответно ние сме призвани — като учени, следователи, разпространители и съхранители на знанието за светите братя — да го поддържаме", каза проф. Славия Бърлиева от Кирило-Методиевския научен център към БАН в неделното издание на "България сутрин".
През последните години акцентът на изследванията се е преместил върху ролята на техните ученици, които разпространяват славянската писменост, създадена от Кирил и Методий — първо глаголицата, а по-късно и кирилицата. Това не само че е важно за България, но и за Европа.
"Акцентът, който в последните години поддържаме, е върху делото на наследниците — делото на техните ученици, което е изцяло и единствено свързано с България. Аз самата се занимавам със западната традиция, защото, макар за нас българите Кирил и Методий да са изконно български, те всъщност принадлежат на цяла Европа", каза още проф. Бърлиева пред Bulgaria ON AIR.
Въпреки някои съвременни предизвикателства, свързани с разпространението на тяхното наследство, все още се полагат значими усилия за неговото популяризиране. Пример за това е създаването на културния маршрут "Кирил и Методий", който включва важни места, свързани с живота на двамата братя и тяхното духовно и културно наследство.
Този маршрут, сертифициран от Съвета на Европа, преминава през множество държави, включително България, Словакия и дори Северна Македония, и има за цел да запази паметта за тяхната работа и да я предаде на бъдещите поколения.
Гледайте целия разговор във видеото.