Инфантилно поведение или прецизност: Защо партиите мълчат след изборите?

Максим Бехар, Светлин Тачев и проф. Боян Знеполски не са на едно мнение за сформирането на редовен кабинет

05.04.2023 | 09:24 Редактор: Петя Кръстева

Едва два дни след изборите голяма част от партиите направиха своя коментар за резултатите. ГЕРБ чакат окончателните резултати от вота, за да направят обръщение към избирателите. 

"Поведението на партиите е инфантилно. Живеем в три Българии - на ГЕРБ, на "Продължаваме промяната" и на "Възраждане", а те нямат допирателна помежду си. Ако не се договарят да излязат от политиката и да има експерти в правителството, които да извадят България от кашата, ще трябва да си стоим в пашкулите и да чакаме да стане чудо, което няма да се случи", заяви PR експертът Максим Бехар в ефира на "България сутрин".

По думите на политолога Светлин Тачев партиите са запазили мълчание, за да прецизират какво ще кажат. 

"Изказването на лидерите на "Продължаваме промяната ни върна към предходните избори. След него много трудно може да се състави правителство между първите политически формации. ПП-ДБ нямат възможности за маневри - единият им изход е да се колаборират с ГЕРБ или да продължават да застъпват своята анти ГЕРБ позицията.  Състоянието в самата коалиция не е добро", смята той.

Гостът допълни, че "Продължаваме промяната" биха могли да спечелят от потенциалната си изолацията при евентуална коалиция между ДБ и ГЕРБ. 

"Експертно правителство между ГЕРБ, БСП и ДПС означава нови протести", прогнозира той.

Според социолога проф. Боян Знеполски, сметките за експертно правителство са чисто математически, но въпросът е дали зад математиката стоят реално съгласие и общи ценности.

"Мълчанието на политиците се обяснява с ценностния разлом. Има допирни точки между ГЕРБ, ДБ и "Продължаваме промяната", но и големи разломи", отбеляза гостът. 

"Няма коалиция между ПП-ДБ. Има две групи от хора, които са се срещнали и непохватно са си обединили имената. Политически вероятно имат сходни точки, но икономически имат огромна пропаст. "Продължаваме промяната" е лява партия в икономически аспект, а ДБ е по-консервативна. Обединява ги омразата срещу ГЕРБ, което е деструктивно. Трябва да има експертно правителство", подчерта Бехар.

Тачев пък е на мнение, че едва след местните избори ще може да се говори за стабилизиране на страната.

"Разделението и омразата между лагерите в момента трудно биха могли да бъдат преодолени преди края на местния вот. Нужно е правителство, но от политологична гледна точка има други фактори, които влияят на това дали ще има правителство. Въпросът е дали те мога да ги обединят, за да действат заедно, или това ще им навреди електорално", каза политологът.

Проф. Знеполски му опонира, че политическата кризата следва да се реши на момента, а не да се чакат резултатите от местните избори.

"Важно е не толкова правителството, а това политическите партии да успеят да изградят основа за диалог", категоричен бе социологът.

PR експертът Максим Бехар изтъкна важността не толкова на политическата, а по-скоро на икономическата криза в страната.

"Служебният кабинет се бори с вятърни мелници, с неикономически инструменти се опитва да оправи икономиката. Всички кризи на уважение трябва да бъдат загърбени, ако наистина има нормални политици в България", коментира той пред Bulgaria ON AIR.

"Не просто има икономически сътресения, а проблем с функционирането на демокрацията - две години функционираме на половин оборот. Има изхабяване и в избирателите, и в политическите формации", съгласи се Тачев.

За разлика от своите събеседници, проф. Знеполски мисли, че основна е моралната и ценностната криза. "Има битка на егото на политическите лидери, но и реални ценности различия", смята той. 

Тримата събеседници коментираха дали е възможно да бъде сформиран редовен кабинет. Според Тачев "това Народно събрание трудно би могло да състави такъв". Проф. Знеполски вижда възможност само при колаборация между първите две политически сили, а Бехар прогнозира, че до 3 седмици такова ще бъде излъчено. 

Гледайте целия разговор във видеото.