Земеделци пред фалит: Притискат ги за по-евтини изкупни цени

"Кошница с грижа" изостри конфликта между доставчици и големи вериги

10.06.2026 • 18:27 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Дни след като властта обяви инициативата "Кошница с грижа" и свалянето на цените на основни продукти - се появиха сигнали за натиск от големи търговски вериги.

Производители алармират, че търговците са поискали от тях да намалят цените с 15%, за да изпълнят поетия към държавата ангажимент. Премиерът Румен Радев разпореди проверка, а от КЗК изискаха сигнала на земеделците.

"Години наред българският земеделски производител е натискан от големите оператори. Ето това е един пример за господстващо положение – веднага след срещата започват да се натискат доставчиците български производители за това нещо да си намалят цените", заяви Марин Генуров от Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция.

Проблеми с реализацията на продукцията

Иван Кабуров отглежда зеленчуци край село Мало Конаре. По думите му в момента пазарът на зелето у нас се е сринал и много негови колеги ще унищожат продукцията си.

"Зелето почти няма пазар в момента. Ние имаме над 100 тона зеле, което до миналата седмица продавахме на 45 евроцента, но в момента искат да го изкупуват на 20-25 евроцента от нашето стопанство", обясни той.

Позиция на търговските вериги

В позиция до Bulgaria ON AIR една от големите търговски вериги, които се включиха в инициативата, отхвърли твърденията за натиск върху производителите: "В нито един момент компанията не налага такси към производителите, с които работи, като например входни, маркетингови или други. За нас принципа нето-нето цени е водещ и постоянен в работата с нашите доставчици".

Има опасения от фалити сред земеделците

Радев разпореди проверка по сигналите. 

"Ние подходихме съвсем добронамерено с очакване за разбиране, солидарност и социална отговорност. Такъв ангажимент вчера прозвуча много ясно от веригите", подчерта премиерът.

Освен че изкупуват продукцията им на занижени цени, производители се опасяват от фалит заради високите режийни разходи.

"Азотните торове се увеличиха с над 10%. Горивата се увеличиха с 50-60%. Разходът за дизел е доста голям при напояването. Вероятността догодина да не засадим доста от културите си или да ги редуцираме, e голяма", смята Кабуров.

Комисията за защита на конкуренцията ще анализира твърденията в рамките на своите правомощия, включително с оглед на защитата срещу нелоялни търговски практики по веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти.

Вижте повече в репортажа на Анита Иванова.

Снимка: БГНЕС


  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички