Световните агенции отразиха мащабните антиправителствени протести в България, като подчертаха, че десетки хиляди хора в София и други градове настояват за оставката на кабинета, само три седмици преди страната да въведе еврото като официална валута.
Според Ройтерс недоволството е насочено срещу правителството и неговата неспособност да се справи с дългогодишната корупция в най-бедната държава от ЕС.
ТАСС също съобщи за десетки хиляди протестиращи, поискали оставката на кабинета.
Мащабът на протестите е отразен и от Асошиейтед прес (AP), която съобщава, че в сряда в България са се провели едни от най-големите демонстрации досега.
По данни на организаторите и медии, използвали кадри от дронове, само в София са се събрали над 100 000 души, което надхвърля значително протестите от предходната седмица.
AP допълва, че първоначално недоволството е било предизвикано от предложения бюджет с предвидени по-високи данъци, увеличени осигурителни вноски и повишени разходи. След масовото недоволство правителството оттегли проектобюджета за 2026 г., но исканията на протестиращите се разшириха – вече се настоява за оставката на център-дясното правителство на премиера Росен Желязков.
Протестиращите в столицата скандираха "Оставка" и "Мафия" пред сградите на институциите, обвинявайки кабинета в зависимости от олигархични кръгове, посочват международните медии.
Френският "Монд" също отбелязва, че заедно с кабинета протестиращите са насочили гнева си и към Делян Пеевски.
Не са отчетени случаи на насилие, а демонстрациите са приключили мирно, уточнява AP.
Междувременно опозиционната коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" внесе вот на недоверие - шестият поред срещу това правителство.
Президентът Румен Радев определи протестите като "фактически вот на недоверие" към кабинета и призова депутатите да се вслушат в гласа на хората, подчертавайки, че в четвъртък те трябва да "изберат между достойнството на свободния вот и срама от зависимостите".
Трябва ли правителството да подаде оставка и да отидем на предсрочни избори?
Снимка: Reuters
Депутатите в нова 30-минутна почивка преди вота, поиска я ИТН
На Бъдни вечер ни очаква ясно време, след това ще завали
Библиотеките са недоволни: От 10 г. не е имало толкова нисък бюджет
Празнична селекция от А1: Изберете своя нов смартфон с 0% лихва
Хапваме фъстъци за по-добра памет и концентрация
Бутилираната вода не е по-безопасна от чешмяната
Лицево окосмяване при жените – причини и възможни решения
Митохондриална дисфункция в яйцеклетката – скрита причина за трудности при зачатие в млада възраст
Светещ сензор открива увреждане на ДНК в реално време
Демонстрираха технологии за предаване на слънчева енергия до Земята
Определени са единадесет цели за човешките мисии на НАСА до Марс: Ето коя е ключовата
Oпределихa кои астероиди са подходящи за добив на ресурси в Космоса
Гласуват шестия вот на недоверие срещу кабинета Росен Желязков (НА ЖИВО)
Радев: Хората изпревариха парламента и гласуваха недоверие на кабинета
Украйна порази пореден танкер в Черно море
Урсула фон дер Лайен оглави класацията на Forbes за най-влиятелните жени в света
ЕЦБ предлага опростени правила за капиталовите изисквания на банките
Volkswagen планира да въведе електромобили с удължен пробег в Европа и САЩ
Швейцарската централна банка запази лихвата на 0% на фона на охлаждането на инфлацията