Национално практическо учение за реакция при авиационно произшествие се проведе край Велинград. Екипи на пожарната, Спешна помощ, полицията, БЧК и Военновъздушните сили показаха как се действа при акция по спасяване на пострадали в инцидент в труднодостъпен район.
Реакция след сигнал на 112
Обучението започна с подаден сигнал на тел. 112 за паднал самолет, разпръснал се в планинска местност в близост до Велинград. Незабавно към мястото се отправят 4 екипа на пожарната от курорта, Батак, Пазарджик, а екипи на полицията ограничават достъпа.
Службите установяват, че в самолета са пътували 10 пътници и двама души екипаж и започват спасителна акция.
"Наши обучени доброволци бяха тук, за да могат да помогнат на всеки един, в зависимост от неговите нужди, докато не дойдат спешните медицински екипи", обясни Даниел.
Хеликоптер на помощ
В спасителната акцията се включват и военно формирование – Крумово с вертолет "Кугар" и авиоотряд Варна.
"Първата задача беше да се загаси пожара в самия самолет и да се спасят оцелелите пътници, имаме евакуация на пострадал, който се вдига с лебедка с хеликоптер", обясни гл. комисар Александър Джартов.
С хора и техника се включиха доброволците от Велинград.
"Това е нашето NTB, с което се гордеем страшно много, че го имаме. Това е незаменима част от нашето формирование. Засега не сме го ползвали, дано не се налага никога да го ползваме", каза Георги Семерджиев - доброволно формирование Велинград.
Планинската спасителна служба имаше ключова роля в действията по издирване и евакуация на пострадалите, които бяха спасени от авиокатастрофата.
Вижте повече в репортажа Ангел Узунов.
Жена е обвинена, че е убила баща си и е извадила сърцето му
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство