Близо 2800 лв. средна заплата за служител на МВР от 2026 г.

Увеличението на възнаграждението е двуцифрено

10.11.2025 • 17:37 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Двуцифрено увеличение на заплатите в МВР – това предвижда проектобюджетът за 2026 г.

Служителите на МВР приветстват увеличението на заплатите си, заложено от 1 януари.

"Дълги години се борехме заплатите ни да бъдат обвързани със социално измерим критерий, за да избегнем молби към управляващите за увеличение на възнагражденията", заяви Добромир Добрев от Централния полицейски синдикат на МВР.

Скептицизъм сред експертите

Други обаче не са сигурни, че с по-високите заплати служителите ще изпълняват по-добре задълженията си.

"Освен че виждаме, че има много желаещи да работят в Гранична полиция, може би с годините ще се усети. Няма как това, че от тази година са им вдигнали заплатите, да промени хората – те са същите", коментира бившият зам.-вътрешен министър Филип Гунев.

Необходимост от допълнителни реформи

Синдикатите са на мнение, че за да бъдат отговорни служителите на реда, са необходими и други съществени промени в сектора.

"Това автоматично увеличаване няма да се запази дълго, ако не се реши проблемът с пенсионерите в МВР и ако не бъдем по-добре обучени и оборудвани", посочи Добрев.

Проблемът с пенсионерите

Сред другите проблеми е работата на пенсионерите в системата, смятат експерти.

"Тези 4000 пенсионери, които в момента работят в МВР и получават и заплата, и пенсия, заемат местата на 4000 млади офицери, които могат да допринесат за системата", поясни икономистът Кольо Парамов.

"Чакаме реформа след януари. Министърът обяви, че ще има оптимизация – ако има такава, може и да се надяваме на подобрение на услугата", допълни Гунев.

С увеличението през 2026 година средната работна заплата за един полицейски служител се очаква да възлиза на близо 2800 лв.

Очаквате ли финансова криза в България в следващите месеци?

Да. Заради държавната политика, Еврозоната и глобалните процеси.
77%
Не. Очаквам единствено леко поскъпване на стоките и услугите.
20%
Не мога да преценя.
3%
Общо 11001 гласа

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR


26
6 rate up comment rate down comment 2
Милчо
преди 7 месеца
Пак ще почнат от чистачките и пазачите...В нашата служба Б.Рашков уволни двете жени(пенсионерки МВР),две години след това не можаха да намерят други.И днешните са пак пенсионерки-едната от Бояна,другата- Министерството. Сигнализирай за неуместен коментар
25
5 rate up comment rate down comment 5
Амонимен
преди 7 месеца
Тази заплата е висока за полицаите те не са с хората те са против народа .Да бъдат увеличени песните на бедния народ Сигнализирай за неуместен коментар
24
5 rate up comment rate down comment 7
АК -47
преди 7 месеца
Пожелавам на Кольо икономиста едни такива млади полицаи,които щели да дадат много на МВР да го спрат на пътя и да му покажат съвкупност от арогантност,некомпетентност и самочувствие без покритие и като му пишат фиша да гледа как се мотат половин час и ползват помощни нагледни средства,че иначе без тях не става работата. Сигнализирай за неуместен коментар
23
12 rate up comment rate down comment 1
анонимен
преди 7 месеца
Мдаа дъвка е едно и също, аз не мисля че проблема е пенсионерите в мвр, а по скоро знайни и назнаи герой на нашите хора за които се създават службички и отдели. Ще назначи те млади, ами ок но обучения та в школите и академията нямат нищо общо с реалността. Та ми е интересно кой ще ги научи на истинска работа, а не на.............. Полицай се става след 5 години на улицата, а не от школите тогава стават буквоядци с пагони. По скоро е време да се премахнат ненужните структури от мвр а те са дост. Сигнализирай за неуместен коментар
22
15 rate up comment rate down comment 11
Георги Р.
преди 7 месеца
Медицински сестри, лаборантки и прочее лелки и каки, смучещи цигари по стаичките на раздумка ще лапат по минимум 3100 лв ОСНОВНА заплата, разбирай по 4000 и нагоре. За докторите да не говорим. А и едните, и другите имат по 5-8 дежурства в месеца, добре ли е? Некадърните учители-същата работа. Ама само за полицаите се вдига шум. Сигнализирай за неуместен коментар
21
8 rate up comment rate down comment 3
Халимунти
преди 7 месеца
Това с пенсионерите в МВР е ясно. Това са щатовете на "заслужилите" артисти в МВР, които години "вярно" са изпълнявали прищевките на политическите им господари от миналото и настоящето. Да си пенсионер на пълен щат плюс пенсията и особените чакалъци в зависимост от длъжността на пенсионера си е висока привилегия. Леко изпърдял с почти затегнат памперс да се правиш на интересен, можещ и силен.... Трагедия! Младите да го жабурят... Сигнализирай за неуместен коментар
20
11 rate up comment rate down comment 12
Sombre
преди 7 месеца
Добре бе народе след като не ти отърва защо отиваш на работа? Или толкова много пари ако ти се струват защо не станеш полицай или военен или депутат.Промени нещо във собствения си живот не да пишеш глупости тука. Ако някой си мисли че 1400 евро днешно време е заплата да дойде да изкара две седмици. После ще го питам пак, това за полицай,ами за един военнослужещ знаеш ли НАРОДЕ ,че тези хора са ангажирани 24ч / 7 и са постоянно по занятия Корен/Ново село и т.н аз не бих отишъл за 1400Е Сигнализирай за неуместен коментар
19
4 rate up comment rate down comment 1
Ванко
преди 7 месеца
Е как ги изчислихте че заемали пенсионерите местата на 4000 офицери,нима сне виждали на пътя офицер да работи.Явно тези офицерски бройки са за канцеларията и те точно ще ви решат проблемите,ако имате разбира се такива Сигнализирай за неуместен коментар
18
9 rate up comment rate down comment 2
Аннонимен
преди 7 месеца
Един обикновен полицай взима чисто 3200лв,офицерите зависи от длъжноста от 5000 до 10000лв.Щом може дапродължат да работят след пенсиониране да им се дигнат годините за пенсия. Сигнализирай за неуместен коментар
17
3 rate up comment rate down comment 5
деловодител
преди 7 месеца
В МВР има служители с висше образование ование, на длъжности ЛРТП получаващи мизерни заплащане. Всички на гишета, тези обслужващи гражданите - тяхното заплащане е срам за държавата. Класово разделение има, и там никой не иска да работи, уверявам ви всеки иска да е униформен, там е доброто, не на обидните длъжности "чантаджия" дето се изгърбваш от работа, няма скатаване и пари. Отделно е и проблема с пенсионерите особено в администрацията- заради тях и на другите невдигат заплатите. Няма правда. Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички