Вълна от недоволство предизвика случаят с репатрирането на автомобила, който самокатастрофира на АМ "Тракия", на около 5-6 км от входа на София.
Зад волана е бил възрастен човек, който след инцидента е с ампутиран крак. В колата се возят приятели на шофьора и племенникът на Росица Бъчварова, който иначе живее в Канада.
"Детето звъни на 112, идва полиция, после идват линейки. Вадят дядото – детето вижда абсолютно всичко, изпада в шок. На никой познат не се е обадил. Полицаите му казват "колата е за скрап", държали са го, може би около 5 часа колата е стояла на магистралата", обясни лелята на момчето - Росица.
От полицията свързват 18-годишното момче с "Пътна помощ", разказва още жената. За да бъде извозен автомобила, му искат 1000 лв. Младежът не се съгласява и намира друга фирма, която да извърши услугата, но отново получава необяснимо предложение.
"Когато идват, от въпросната "Пътна помощ" му казват, че ще му коства 960 лв. Детето е почнало да се пазари, че това е много и той скланя на 800. Аз разговарях с въпросния господин и той ми каза: "ама аз не стига, че ви влизам в положение на детето.. полицаите, където са му дали номера, са му искали 1000 лв., аз му свалих на 800", обясни Росица.
Според лелята на момчето услугата е изцяло лишена от прозрачност.
"Когато звъннах, ми казаха, че няма издадена касова бележка, но ще издадат. И аз питах кога ще я издадат и получих отговор "не съм длъжен да имам касов апарат в автомобила". Когато племенникът ми го е питал може ли фактура, той му е казал – сумата скача на 960 лв., защото трябва да начисля ДДС", продължава разказа роднината на пострадалите в катастрофата.
Собственикът на фирмата изпълнител отказа да говори пред Bulgaria ON AIR. Той излезе с позиция в своите социални мрежи и обяви различна сума.
Позицията на Никола Йорданов, собственикът на фирмата за "Пътна помощ":
"Повикан бях на сигнал за катастрофирал автомобил, който беше в изключително тежко състояние – силно ударен, без гуми, със заключен волан и труден за маневриране. Качването му на платформата изискваше специализирани действия и носеше повишен риск както за техниката, така и за безопасността при работа. Сумата от 860 лв. с ДДС беше формирана на база реалните обстоятелства, вложеното време, труд и използваната техника. Разбирам, че сумата може да изглежда висока за човек, който не е запознат с конкретиката на случая, но призовавам към обективност. Не приемам разпространението на подвеждаща информация или клеветнически изказвания, които уронват престижа на моята работа".
Проверка на цените на други фирми, които предлагат подобна услуга показва, че сумата за превоз на ударен автомобил от същото място на магистралата до София би струвало 100 лева.
От Съюза на българските автомобилисти напомнят, че при катастрофа се води разследване и автомобилът е доказателство, което не трябва да се унищожава.
Ето и ценоразписът, който предлага:
Транспорт на МПС до 2,0 т.:
69,00 лв. с ДДС
100,00 лв. с ДДС, когато се наложи да се използват т.н. „колички“, които се поставят под колелата (когато са блокирали) или под самия автомобил, когато е много увреден. Това се налага, за да може да се натовари на платформата по – лесно.
Транспорт на МПС над 2,0 т. до 3,5 т. (вкл. товара):
96,00 лв. с ДДС
120,00 лв. с ДДС, когато се наложи да се използват "колички".
По случая се самосезира Комисията за защита на потребителите и започва проверки на фирми, предлагащи услуги по репатриране на автомобили.
Вижте повече в репортажа на Паола Смоличка.