На военния парад за Деня на победата по Червения площад в Москва ще преминат и севернокорейски военнослужещи. Заедно с тях ще маршируват и руски войници, които участват в пълномащабната инвазия срещу Украйна - те започнаха да участват в традиционния парад през 2024 година.
Парадът ще се наблюдава от представители на Пхенян и лидерите на повече от 20 държави, най-големите от които са Китай и Бразилия. Така Русия се опитва да поддържа впечатлението за широка международна подкрепа, обяснява Михаил Виноградов, президент на фондация "Петербургска политика".
Според политолога, ако преди войната в Украйна Кремъл е използвал този празник като легитимация, то сега "темата за ужасите на войната е изтикана на заден план”. Вместо това се поставя предимно акцент върху позитивността, победите и доминирането.
Сред гостите на Червения площад ще бъдат и представители на държави, на които са наложени международни санкции: Венецуела, Куба, Северна Корея, Мианмар.
"Тази година, която е юбилейна, отново са поканени чуждестранни лидери - ако са дори 5-10 на брой, това ще е пробив", казва Иля Грасченков, ръководител на Центъра за развитие на регионалната политика.
Той припомня, че през 2005 г. в Москва са пристигнали представители на повече от 50 държави, а след това броят им последователно е намалявал. Така Кремъл не успя да събере пълния състав на представителството на страните от БРИКС - тази година индийският президент Нарендра Моди няма да присъства, а от Южна Африка ще присъства само министърът на отбраната.
Сега Москва се опитва да представи парада като част от нова "антизападна коалиция", добавя Грасченков, цитиран от DW.
"Това вече не е просто дипломатически жест, а опит да се демонстрират съюзници. Кремъл се нуждае от международна победа", обяснява той. В същото време около Русия наистина се формира известно ново движение на необвързаните, отбелязва Грасченков.
Кремъл ще продължи да разчита на датата 9 май като символ на легитимността си, точно както е било в съветската епоха.