МОН организира кръгла маса, на която се обсъжда изучаването на религия и добродетели в училище.
"Религията трябва да влезе в програмата на държавните училища, за да бъде обяснена на разбираем език на младото поколение и да бъде обяснено на човешки език, че религията не иска от нас да бъдем агресивни, а обичта, любовта към човека, трябва да бъде водеща", заяви главният мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи.
Той подчерта необходимостта от преподаване на религиозни ценности и добродетели на младото поколение.
Д-р Хаджи отбеляза, че много от хората, които се радикализират и извършват насилие в името на религията, не са били възпитавани в часовете по религия в училищата, а често чрез интернет.
Главният мюфтия изтъкна, че включването на религията в учебната програма ще помогне не само за предотвратяване на лоши пороци като наркомания и алкохолизъм, но и ще защити обществото от опити за насаждане на чужди и опасни разбирания за религията.
"Необходимо е да положим максимални усилия за възпитанието на хора, които могат да преподават религиозно учение, добродетели и религиозни ценности, които водят до човешки ценности", допълни д-р Мустафа Хаджи. Той обясни, че ако преподават хора, които не са религиозни или ги интересува само заплатата, рискуваме да получим повече вреда, отколкото полза.
Той благодари на Министерството на образованието и науката за провеждането на дискусията и изрази надежда, че ще бъдат постигнати положителни резултати в образованието на ценностите на младите хора, пише "Труд".
преди 1 месец
преди 1 месец