Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил припомни важното на днешния ден - Разпети петък.
"Днес нашият Бог е разпнат на кръста, приковаван е с гвоздеи. Може така странно да се струва на човеците, но с нашите грехове, с нашето неверие, с нашето безразличие, ние притуряме към това, което тогава са направили юдейските началници. На днешния ден нека си спомним всичко това, което Господ е претърпял и да си дадем сметка ние къде сме, защото при кръста Христов се казва, че беше само майка му и възлюбеният му ученик", заяви той.
"Целият свят, човешкият род, човеците са създадени по образ Божий и подобие, в този момент едни са се отрекли, други са се уплашили, злите тържествуват, а учениците са ужасени и ние да видим къде сме. И да видим от каква бездна на греха ни е избавил Господ Исус Христос със своите страдания", отбеляза патриархът.
Попитан какво трябва да запомнят вярващите за жертвоготовността на Спасителя и за направеното от него, патриарх Даниил отговори, че трябва да не се срамуваме от кръста Христов, трябва да не се срамуваме от истината, защото кръстът е сила, защото на кръста Господ победи греха, победи дявола. И кръстът не е печат, кръстът не е край, кръстът е път към възкресението.
"Трябва да не се страхуваме и да не се срамуваме от вярата си, защото мнозина православни християни днес изпитват неудобство да заявят вярата си. От какво изпитваме неудобство - затова, че някой е страдал невинно за нас, затова, че някой ни е дарил живот и ни е дарил възкресение, от това ли да се притесняваме", попита той.
"И този дебат, който се води днес в обществото - трябва ли да има религия в училищата, в историята на църквата, особено на Българската православна църква покажете ми един светец, един достоен църковник, който да извършва нещо недостойно, има ли такъв? Тогава от какво се притесняваме - да научим децата си и ние сами да се учим, както Св. апостол Петър три пъти се отрече, плака, отиде и получи милост от Бога. После беше готов и умря за Христос", продължи патриарх Даниил, цитиран от БТА.
В храмовете и в манастирите днес се отслужва вечерня с така наречените Царски часове, и с изнасянето на светата плащаница.
От Софийската митрополия съобщават в сайта си, че от 18:00 ч. в митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи така нареченото опело Христово.
В Гърция забраниха тротинетките за младежи под 17 години
Доживотен затвор за сомалийските пирати, похитили кораба "Руен" на БМФ
70-годишна ръководила мрежа за международен трафик на бебета
Демерджиев: България и Гърция затягат фронта срещу миграцията
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
„Джеймс Уеб“ откри изненадващо зряла галактика в ранната Вселена
Древно съкровище бе открито под статуя на Буда в Тайланд
„Венера-8“: Първото кацане на дневната страна на „адската“ планета
Радев: САЩ са нашият основен съюзник и ако ние не изпълняваме договорите си, как очакваме те да изпълняват своите?
Ще приключи ли ремонтът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ до 15 септември?
Заради времето: Операта "Турандот" ще бъде изпълнена в Спортна зала, а не в Летен театър
Иво Димчев предизвика бурен спор: Варна или Бургас?
Парламентът разреши самолетите на САЩ да се разположат на летище „Безмер“
Сергей Лавров и Марко Рубио ще се срещнат в рамките на форума АСЕАН
Пламен Карталов: Устойчивостта на бизнес модела в сектор „Култура“ трябва да е дългосрочна
Представители на Саудитска Арабия и ОАЕ сигнализират за единство след месеци на напрежение
София остава сред най-достъпните жилищни пазари в Европа по цени