Напрежение и размяна на реплики в пленарната зала заради Комисията по досиетата. Спорът този път е по темата дали не трябва да бъде закрита. Наред с това започна гласуването на процедурните правила за попълване на регулаторите.
Почти без дебат депутатите гласуваха правилата за попълване на квотите в пет регулатора, с изключение на Комисията по досиетата. А острият тон зададе групата на "Възраждане" с обяснението, че издръжката струва на данъкоплатците 5 млн. лв. годишно.
"Нашите розови демократи 35 години стават и лягат със своя фетиш досиета и доносници", заяви депутатът от "Възраждане" Цончо Ганев.
"Тези хора са пазили държавата, тези хора са строeли едни заводи, които после вие от СДС и демократите продадохте и направихте на гърба на тези хора едни пари. Пари, които не заслужавахте, но откраднахте от тези хора", допълни депутатът от "Възраждане" Никола Димитров.
Отговор на нападките
"За пореден път видях, че за "Възраждане" най-добрият период за България е бил комунизмът и Тодор Живков. Те винаги казват, че тогава им е било най-добре и искат това време да се върне. Та да ви кажа, колеги, няма да се върне", коментира депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.
От "Възраждане" предложиха архивът на Комисията по досиетата да премине към Агенция "Архиви". Но и тази идея срещна отпор.
"Това е сериозен проблем, сериозен масив от знания, който далеч надхвърля страстите около доносничеството или "розовия фетиш", както вие го нарекохте", посочи депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син.
"Ние, за разлика от доста източноевропейски държави, нямахме закон за лустрацията. Това е една от грешките, която СДС допусна и за която смятам, че си носим вината и до днес. Но така или иначе архивът е много интересен, той трябва да бъде съхранен", поясни депутатът от ГЕРБ-СДС Румен Христов.
И така освен за Комисията по досиетата бяха приети правилата за подбор на членовете в Комисията за публичен надзор, Регулиране на съобщенията и Защита на личните данни, с което се дава начало на издигането на кандидатури.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR