Липсват противогрипни ваксини в аптеките в цялата страна. За това сигнализират потребители.
Случаите на грип и остри респираторни заболявания в седмицата от 11 до 17 ноември са 3380, според данните на Националния център по заразни и паразитни болести. Въпреки че грипът вече е у нас, продължава търсенето на противогрипни ваксини, каквито обаче няма в аптеките в цялата страна.
Повече от 2 седмици липсват ваксини
Сред заболелите от грип и остри респираторни заболявания най-голяма е групата между 5 и 14-годишна възраст – 996 заболели за последната седмица. А в групата от 34 до 65 години те са 872-ма. Макар грипът да е още в началото, продължава търсенето на противогрипни ваксини. Повече от 15 дни обаче те липсват.
"Това е защото ваксинационната кампания е за съвсем кратко време. Все пак са необходими 20 дни и 2-3 седмици да се създадат антитела и е хубаво това да се направи в началото на сезона. Преди 10 дни се появиха малки количества от перназалната ваксина, която е за над 24 месеца, но те бяха много малко количество", коментира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
"При този интерес, който определено има в страната и при това ваксинално покритие, което вече постигаме, ще искаме да имат предвид страната за свободен пазар да се осигурят по-големи квоти", заяви министърът на здравеопазването Галя Кондева.
Ръст на ваксинацията над 65 години
В същото време здравното министерство отчита ръст на ваксинационното покритие от програмата за обхват на възрастните над 65 години.
"В момента сме на над 27% покритие, което по програма трябва да има. Ние имаме 25%, така че тези количества са гарантирани", допълни Кондева.
Тази година по програмата бяха осигурени 348 хиляди безплатни дози ваксини. На желаещите в Хасково, те са поставени още през октомври. Тази година се очаква грипната вълна да дойде в края на декември началото на януари.
Лекарите припомнят, че най-подходящият период за ваксинация е преди появата на грипа.
Големи столични квартали остават без топла вода за пет дни
Спецчастите в действие: Командоси показаха обезвреждане с дронове ВИДЕО
Над 60 на сто от бебетата са на родители без брак
Турция изуми света с чудовището Yildirimhan
Многоизмерни затруднения при афазия, връзка между афазия и интелект
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Велосипедист пострада при сблъсък с колега в Морската градина на Варна
Черноморското ни крайбрежие се оказа „скрит рай“ за нудисти от чужбина (ВИДЕО)
„Цветно ми е!“: Пролетeн фолклорен фестивал се провежда във Варна
Връчват годишните награди на клуб Отворено общество – Варна, вижте отличените
Създават национална информационна база данни за лицата с онкологични заболявания
Strategy обръща гръб на мантрата, че няма да продава биткойни
В ЕС се притесняват, че времето на Владимир Путин дойде, а те не са готови
Тодор Галев: В България липсва капацитет за превантивна борба с дезинформацията
Полша иска увеличение на американските военни у дома след свиването на контингента в Германия