Окончателно - първият мандат се провали. В 9 ч. тази сутрин в деловодството на парламента беше входирано писмото, с което Мария Габриел оттегля кандидатурата си за премиер, и с което декларира, че няма да предлага структура и състав на Министерския съвет. Това стана, въпреки снощния призив на Николай Денков двете формации да подпишат споразумението и да довършат ротационното управление.
"Координираният отказ от и нежелание за участие в кабинета "Габриел-Денков" на 11 министри от кабинета "Денков-Габриел", чрез формулярни/бланкови заявления и липсата на съгласие по време на последвалите преговори, обезсмисля процедурата по избирането на министър-председател и състав на правителство", се казва в позиция на ГЕРБ.
Бурята между ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" се разрази неделя. На извънреден брифинг ГЕРБ обвини доскорошните си партньори в политически рекет и постоянно поставяне на нови и нови условия, дори и когато партията на Борисов отстъпвала.
"След като отстъпихме за Министерство на отбраната, поискаха да отстъпим и за Министерство на вътрешните работи. Казваме "не" на нови условия", категорична е Габриел.
"Провалът настъпи заради борбата на "Продължаваме промяната - Демократична България" за постове. Политическият рекет трябва да бъде преустановен", настоя зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова.
"Това, което казваме много ясно е, че всичко свърши. След избори може да седнем и да говорим пак", обясни зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева.
Часове по-късно, вместо отговор от преговорния екип на "Продължаваме промяната - Демократична България", премиерът в оставка използва правото си за обръщение към нацията, което по принцип се използва за бедствия и аварии от ефира на националната телевизия. Денков помоли ГЕРБ да подпишат споразумение и "да не хвърлят страната в нови избори".
"Нека спазят дадената дума - да подпишем споразумението и да гласуваме правителство с министър-председател и външен министър Мария Габриел, без да променяме състава на МС. Колеги от ГЕРБ-СДС, Ваше е решението", каза министър-председателят в оставка.
Решението вече е ясно. Първият мандат отпада. Парламентарната рулетка се завърта и отново и вторият проучвателен мандат ще отиде в ръцете на "Продължаваме промяната - Демократична България". ГЕРБ бяха категорични, че няма да подкрепят правителство нито с втори, нито с трети мандат.
Третият мандат ще отиде в ръцете на политическа сила по избор на президента, а ако и те не успеят да съставят правителство, тогава държавният глава ще трябва да избере служебен кабинет и служебен министър-председател. По новата Конституция ще може да избира от председателя на НС, председателя на Сметната палата и неговите заместници, шефа на БНБ и неговите заместници, както и от омбудсмана.
Знаете ли какво ще се промени, след като следващата седмица влезе в сила въздушен и морски Шенген?
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Как да преобразим балкона без ремонт
Руски удари убиха 21 души в Украйна, Зеленски: Цинизъм!
Звездните семейства, които откраднаха шоуто на Met Gala 2026
Алкохолът пречил на кариерата на Том Холанд
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA